Facebook, Aşı Karşıtı Paylaşım İstatistiklerini Paylaştı

blank
Facebook, Aşı Karşıtı Paylaşım İstatistiklerini Paylaştı

İçerik: Facebook, Aşı Karşıtı Paylaşım İstatistiklerini Paylaştı

Facebook, Aşı Karşıtı Paylaşım İstatistiklerini Paylaştı:

The Washington Post’un bildirdiğine göre, Facebook’un “aşı konusunda tereddütlü” inançları üzerine yaptığı araştırma, küçük bir kullanıcı grubunun aşı yaptırma konusunda şüphe veya cesaret kırıcı tartışmalara neden olduğunu ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirdiği gibi, aşı tereddütleri hem sosyal medyadan hem de COVID-19’dan önce geliyor ve aşıyla önlenebilir hastalıkların ortadan kaldırılmasında ilerlemeyi rayından çıkarabilir. Dünya Sağlık Örgütü, son birkaç yılda tüm dünyada kızamık vakalarındaki yüzde 30’luk artıştan aşı tereddütünün tamamen sorumlu olmayabileceğini, ancak kızamığın yeniden canlanmasında rol oynadığını belirtiyor.

Facebook, ilk koronavirüs aşılarının piyasaya çıkmasından haftalar önce, Ekim ayında aşılarla ilgili yanlış ve yanıltıcı reklamları yasakladı. Aralık ayında Facebook, COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış iddiaları kaldıracağını duyurdu ve yanlış bilgi içeren bir gönderiyle etkileşime girmeleri durumunda kullanıcıları bilgilendirmeye başladı. Ayrıca, COVID-19 aşıları hakkında güvenilir bilgileri desteklemek için adımlar attı.

Post tarafından açıklanan araştırma, gri bir alan hakkında daha fazla bilgiye sahip gibi görünüyor, örneğin, bir kullanıcı Facebook’ta bir aşı dozu aldıktan sonra semptomlarının planladığından daha kötü olduğunu söylüyorsa. Bunun gibi yorumlar, aşının etkisini daha iyi anlamak için kullanılabilir, ancak diğer kullanıcıları, özellikle aşı konusunda zaten gerginlerse, ihtiyatlı hale getirebilir.

Çalışma, birçok Facebook kullanıcısının (ve eleştirmeninin) uzun zamandır bildiği şeyi doğruluyor gibi görünüyor: Platformda yanlış bilgilerin yayılmasına yardımcı olan bir yankı odası etkisi var. Bu etkinin yaratılmasına yardımcı olan içerik gerçekte Facebook kurallarına aykırı olmayabilir, ancak duyarlı kullanıcı grupları arasında hızla yayılabilir.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Facebook araştırmacıları, Facebook’un platformda yasakladığı QAnon komplo teorilerine bağlı kullanıcılar ile aşılar hakkında şüphe duyan kullanıcı toplulukları arasında önemli bir örtüşme olduğunu buldular.

Facebook sözcüsü Dani Lever, The Verge’ye gönderdiği bir e-postada, şirketin 60’tan fazla küresel sağlık uzmanıyla ortaklık kurduğunu ve COVID-19 aşısı ile ilgili içeriği ve politikalarını bilgilendirmek için diğer bilgileri incelediğini söyledi. ürünlerini iyileştirmeye devam edebilmesi için platformunda oylama, önyargı, nefret söylemi ve çıplaklık gibi sohbetlerin bir parçası olun.

“Halk sağlığı uzmanları, aşı tereddütleriyle mücadele etmenin COVID yanıtında en önemli öncelik olduğunu açıkça ortaya koydular, bu nedenle 2 milyar insanı sağlık uzmanlarından gelen güvenilir bilgilere bağlayan ve COVID hakkındaki yanlış iddiaları ortadan kaldıran küresel bir kampanya başlattık. ve aşılar, ”dedi. “Devam eden bu çalışma, çabalarımızı bilgilendirmemize yardımcı olacak.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Aşı Karşıtı Paylaşım İstatistiklerini Paylaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör