Milli Savaş Uçağı 2025’te İlk Uçuşunu Yapacak

blank
Milli Savaş Uçağı 2025'te İlk Uçuşunu Yapacak

İçerik: Milli Savaş Uçağı 2025’te İlk Uçuşunu Yapacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Sputnik’in sorularını yanıtladı. TUSAŞ’ın çalışma ve savunma sanayisi hakkında birçok bilgi paylaşan Kotil, “MMU ilk uçuşunu 2025’te yapacak ve 2029’da Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilmesini bekliyoruz” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof.Dr.Temel Kotil, 2020 yılı değerlendirmesinde, “Dünyanın en büyük 16 savunma ve havacılık firmasını listeleyen Defence New Top 100 listesinde 100 basamak çıktık. Bu dönemde Ar-Ge harcamalarımızı yüzde 40’ın üzerine çıkararak yeni nesil uçakların geliştirilmesinde öncü rolümüzü pekiştirdik. Böylelikle ülkemiz savunma sanayinde bağımsızlık vizyonu için projeler geliştirmeye devam ettik ”dedi.

TUSAŞ’ın Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı projesi açısından üstlendiği en kritik projelerden biri olan National Veterans uçağı. Kotil, “Öte yandan, küresel havacılık ekosisteminin merakla beklediği, havacılık ve savunmada ülkemizi lige atlatacak en önemli projelerimizden biri olan 5. nesil savaşçımız MMU hangardan çıkacak. MMU 2025’te ilk uçuşunu yapacak ve 2029’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dahil olmasını bekliyoruz ”dedi.

MMU 18 Mart 2023’te Hangar’dan Çıkacak
Doç.Dr.Temel Kotil, Aralık 2020’de katıldığı radyo programında MMU’nun 18 Mart 2023’te hangardan ayrılacağını söyledi. Kotil, hangardan çıktıktan sonra 2025 yılında teslim edilmesi planlanan MMU için sertifika çalışmalarının, 3 yıla kadar sürecek.

2029 yılını MMU’nun göreve başlayacağı tarih olarak işaretleyen Prof.Dr.Temel Kotil, proje tamamlandığında Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı üretebilecek sayılı ülkelerden biri olacağını vurguladı. Kotil, MMU projesi tamamlandığında TAI’de savaş uçağı tasarımı konusunda deneyimli 6000 mühendisin yer alacağını belirtti. Söz konusu mühendislerin sonraki projelerde altyapıyı oluşturacağını belirtti.

Milli Muharebe Uçağı Projesi Hakkında
Savunma sanayine çok yakın, ilgilenen herkes için heyecan yaratan 5. Nesil MM Future Türk savaş uçakları projesi, Türkiye’nin en büyük savunma sanayi projesine ev sahipliği yapan muazzam fırsatlar. Ülkemizin bu proje üzerinde çalışıyor olması bile Türk havacılık sektörüne özgüven ve teknolojik atılımlar getiriyor. 5. nesil modern bir savaş uçağı üretme hedefi, dünyadaki yalnızca bir avuç ülkenin cesaret edebileceği çok çetin bir süreçtir. Türk Savunma Sanayii, Atak, MİLGEM, Altay, Anka ve Hürkuş gibi Milli Savunma Sanayii projelerinden edindiği heyecan, milli destek ve tecrübeyle bu zorlu projeyi başaracak kadar olgunlaştı.

Bir başka açıdan Türk Savunma Sanayii, ülkemizin hayati savunma ihtiyaçları doğrultusunda uluslararası pazarda rekabetçi bir 5.Nesil savaş uçağı üretmek zorundadır. Aksi takdirde Türkiye büyük bir yatırımdır, ilk uçuşa kadar harcanması planlanan 8,2 milyar dolar gibi, insanlar zaman kaybedecek ve önümüzdeki 50 yıl içinde modern ve milli bir savaş uçağına sahip olma ihtimali bir daha olmayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Milli Savaş Uçağı 2025’te İlk Uçuşunu Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

T129 ATAK Helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

T129 ATAK Helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Kara …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör