Volkswagen, Elektrikli Araç Pilleriyle İlgili Projelerini Sundu

blank
Volkswagen, Elektrikli Araç Pilleriyle İlgili Projelerini Sundu

İçerik: Volkswagen, Elektrikli Araç Pilleriyle İlgili Projelerini Sundu

Volkswagen, Elektrikli Araç Pilleriyle İlgili Projelerini Sundu:

Volkswagen Grubu, gazla çalışan arabalardan uzaklaşmayı hızlandırma umuduyla elektrikli araçları için pil üretme maliyetini düşürmek için büyük bir baskı yaptı.

Satışlara göre dünyanın ikinci en büyüğü olan otomobil üreticisi, pillerini üretme maliyetlerini yüzde 50’ye kadar azaltacağını, dünya çapında birden fazla pil fabrikası kuracağını, şarj istasyonu ağını genişleteceğini ve sonunda Maliyetleri düşürecek ve verimliliği artıracak katı hal teknolojisi. Nihai hedef, daha uzun menzillere ve daha hızlı şarj sürelerine sahip elektrikli arabalar yapmaktır – kitlesel EV kullanımının önündeki en büyük engellerden ikisi.

Batarya teknolojisindeki büyük iyileştirmeler için yarış, şu anda gezegendeki en pahalı ve en ateşli tartışmalardan biridir. Neredeyse her otomobil üreticisi, dünyanın en büyük ülkelerinden bazılarının (ve en büyük otomobil pazarlarının) gazla çalışan otomobilleri ve kamyonları aşamalı olarak kaldırmasıyla elektrikli araçların geleceğin olacağını iddia ediyor. Bu geçişi sağlamak için, yeterli sayıda müşteriyi gazdan elektriğe geçmeye ikna etmek için pillerin daha güçlü, daha uzun ömürlü olması ve daha ucuz olması gerekiyor.

VW Group CEO’su Herbert Diess, “Dönüşümümüz hızlı olacak, benzeri görülmemiş olacak” dedi. “Dönüşüm, endüstrinin geçen yüzyılda gördüğü her şeyden daha büyük olacak.”

Otomobil üreticisinin neredeyse iki saatlik “Güç Günü”, Tesla’nın son “Pil Günü” etkinliğinin bir yansıması olarak geniş çapta görüldü. Her iki otomobil üreticisi de, elektrikli araçları daha geniş bir müşteri kitlesi için daha uygun fiyatlı ve çekici hale getirmenin bir yolu olarak akü kimyası, tedarik zinciri, üretim ve şarj ile ilgili konulara değindi. İşte VW’nin Power Day etkinliğinden en büyük duyurular:

IFIED BATARYA HÜCRELERİ
2023’ten itibaren VW, otomobil üreticisinin markalarına takılacak yeni bir birleşik prizmatik hücre tasarımını piyasaya sürmeyi planlıyor. Amaç, bu birleşik hücre tasarımının 2030 yılına kadar VW’nin elektrikli araçlarının yüzde 80’ine kadar güç sağlamasını sağlamaktır.

Volkswagen Grubu Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall, hedefin pil üretim maliyetini kWh başına 300 TL’nin altına düşürmek olduğunu söyledi, çoğu uzman EV’leri kabaca gazla çalışan araçlarla aynı fiyata yapacağına inanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Volkswagen, Elektrikli Araç Pilleriyle İlgili Projelerini Sundu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lincoln, 2030 Yılına Kadar Tamamen Elektrikliye Geçiyor

Lincoln, 2030 Yılına Kadar Tamamen Elektrikliye Geçiyor: Lincoln, ana Ford’un tüm elektrik taahhütlerinin bir kısmını …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör