Intel’in 11. Nesil İşlemcileri, Oyuncuları AMD’den Geri Kazanacak

blank
Intel'in 11. Nesil İşlemcileri, Oyuncuları AMD'den Geri Kazanacak

İçerik: Intel’in 11. Nesil İşlemcileri, Oyuncuları AMD’den Geri Kazanacak

Intel’in 11. Nesil İşlemcileri, Oyuncuları AMD’den Geri Kazanacak.

Intel, Ocak ayında 11. nesil Core masaüstü işlemcileriyle ilgili en büyük haberi yayınladı: 10. nesil yongalardan yüzde 19’a kadar daha hızlı olacaklar. Şimdi, şirket nihayet bize kod adı “Rocket Lake S” olan bir sonraki CPU ailesi hakkında daha fazla bilgi verebilir. En hızlı teklif, tek çekirdekte 5,3 GHz’e kadar ulaşan 8 çekirdekli bir yonga olan Core i9-11900K olacak. Özellikle, bu geçen yılki 10900K’dan iki daha az çekirdek. Intel, daha yeni bir üretim sürecine geçmediği için açıkça bazı ödünler vermek zorunda kaldı; Birkaç çekirdeği feda ederek, eskiyen 14nm donanımından daha fazla performans elde edebilir.

Çelişkili bir şekilde, bu oyuncular için harika bir haber. Çoğu bilgisayar oyunu birden fazla CPU çekirdeğinden tam olarak yararlanmıyor, bunun yerine tek çekirdekli performans ve en önemli olan yüksek saat hızları. Intel, yüksek ayarlarla 1080p’de Microsoft Flight Simulator oynarken 11900K’nın son çipinden yüzde 14 daha hızlı olduğunu ve Total War: Three Kingdoms’da yüzde 13 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Intel, çipin AMD’nin amiral gemisi Ryzen 9 5900X’i bu ilgili oyunlarda yüzde 11 ve yüzde 10 oranında geride bıraktığını söylüyor.

blank

Intel’in şu ana kadar paylaştığı rakamlara göre, 10 çekirdekli bir model yerine 8 çekirdekli bir amiral gemisi yongasıyla gitmenin büyük bir dezavantajı yok gibi görünüyor. Bu, video ve fotoğraf oluşturma gibi birden çok çekirdekten gerçekten yararlanabilen görevler için bile geçerlidir. Şirket, 11900K’nın video düzenleme söz konusu olduğunda önceki modelden yüzde 88 daha hızlı olduğunu ve Ryzen 9 5900X’ten yüzde 35 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bu noktada, 11. nesil donanımdaki hız iyileştirmeleri feda etmeye değer gibi görünüyor, ancak son bir onay için üçüncü taraf kıyaslamalarını bekliyorum.

Intel’in yeni serisinde, geçen yılki 10600K ile karşılaştırıldığında Core i5-11600K’daki Gears 5’te yüzde 16 hız artışı gibi bazı hız iyileştirmeleri bekleyebilirsiniz. Her zamanki gibi, bu çipler gerçekten de son nesil donanımı sallayanlar için anında bir yükseltme anlamına gelmiyor. Ancak, denenmiş ve gerçek Core i7-8700K gibi eski çipleri çalıştıran herkes için, AMD’ye geçmek yerine Intel’e bağlı kalmak birden bire daha zorlayıcı hale geldi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Intel’in 11. Nesil İşlemcileri, Oyuncuları AMD’den Geri Kazanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Özelliklere Sahip watchOS 8 Tanıtıldı

Yeni Özelliklere Sahip watchOS 8 Tanıtıldı: watchOS 8 önizlemesi, Apple tarafından WWDC 2021 açılış konuşmasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör