Apple, iOS 14 Gizlilik Korumaları Konusundaki İlk Davayı Kazandı

blank
Apple, iOS 14 Gizlilik Korumaları Konusundaki İlk Davayı Kazandı

İçerik: Apple, iOS 14 Gizlilik Korumaları Konusundaki İlk Davayı Kazandı

Apple, iOS 14 Gizlilik Korumaları Konusundaki İlk Davayı Kazandı:

Apple, iOS 14’te daha katı gizlilik değişiklikleri uygulama konusundaki çekişmeli teklifine karşı Fransa’da bir ilk zafer kazandı. Fransız rekabet düzenleyici bugün, çevrimiçi reklamcılık sektörüne yönelik lobi gruplarından Apple’ın izleme önleme kontrollerini engelleme talebini reddetti. İlk olarak geçen Haziran ayında duyurulan Apple, o zamandan beri geliştiricilere daha katı veri toplama şeffaflığı kuralları uygulama planlarını erteledi. Güncellemeler, temelde uygulamaların bir kullanıcının iOS 14’teki reklam izleme kimliğine erişim izni istemesini gerektirecektir.

Antitröst gerekçesiyle önlemlerin durdurulmasını isteyen bir sevk, Ekim ayında Fransız rekabet gözlemcisine sunuldu. Ancak düzenleyici, ön kararında Apple’ın yanında yer aldı. Autorité de la concurrence, yeni özelliği hakim durumdaki bir şirketin yaptığı kötüye kullanma uygulaması olarak görmediğini ve şikayetçinin itirazlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını söyledi.

Vakayla ilgili olarak Fransa’nın veri koruma düzenleyicisine de danışan bekçi köpeği, güncellemelerin Apple tarafından bir tür kendi kendini tercih etme biçimi oluşturup oluşturmadığını doğrulamak için hala derinlemesine bir araştırma yapmayı planladığını söyledi. Şimdi, Apple’ın üçüncü taraflara kendisi için ayırdıklarından daha bağlayıcı gizlilik kuralları uygulayıp uygulamayacağını inceleyecek.

Fransa’nın rekabet otoritesinin başkanı Isabelle de Silva, “Ekosistemdeki şirketler için olumsuz bir etki olabileceği için müdahale edemeyiz” diyor The Wall Street Journal. “Bu aşamada, ayrımcılığın apaçık örneklerini bulamadık.”

Karar, Apple’ın dijital reklam geliri üzerindeki algılanan olumsuz etkileri konusundaki planlarını durdurmak isteyen daha geniş teknoloji endüstrisindeki işletmelere bir darbe indiriyor. Avrupa’da halihazırda dünyadaki en katı gizlilik yasalarından bazılarına sahip ve düzenleyicileri vatandaşlar için bu veri izleme kontrollerinden vazgeçme havasında değil gibi görünüyor.

Gizlilik güncellemelerine en çok ses getiren rakiplerinden Facebook, ABD’deki gazete ilanlarında Apple’ın politikasına saldırdı. Ayrıca, değişikliklerin iOS App Store’da ve başka yerlerde görüntülenen reklamlarda kendisine haksız bir avantaj sağlayacağı korkusuyla iPhone üreticisine karşı bir antitröst davası hazırlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iOS 14 Gizlilik Korumaları Konusundaki İlk Davayı Kazandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor:Bülten savaşları kızışmaya devam ediyor. Alt yığın hızla büyüyor gibi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör