BAE, Yağmuru Artırmak İçin İnsansız Hava Araçlarını Kullanacak

blank
BAE, Yağmuru Artırmak İçin İnsansız Hava Araçlarını Kullanacak

İçerik: BAE, Yağmuru Artırmak İçin İnsansız Hava Araçlarını Kullanacak

BAE, Yağmuru Artırmak İçin İnsansız Hava Araçlarını Kullanacak:

Bulutlara uçan ve onları yağmur üretmeye “kandırmak” için elektrik şoku veren drone’lar Birleşik Arap Emirlikleri’nde test edilmek üzere. Ülke halihazırda bulut tohumlama teknolojisini kullanıyor ve yağışları teşvik etmek için kullanılacak.

Ancak BAE’de yılda sadece 100 mm olan ortalama yağışla, ülke daha fazlasını üretmek istiyor. Ülkede o kadar az yağmur yağıyor ki hükümet kuraklık ve havayı nemlendirmek için bazı orta ölçekli ülkelerin yıllık geliri kadar para harcıyor. 2017’de hükümet, dokuz farklı yağmur iyileştirme projesi için 15 milyon dolar (10,8 milyon sterlin) sağladı.

Reading Üniversitesi’ndeki bilim adamları bunlardan birinin başında.

Proje üzerinde çalışan Prof. Maarten Ambaum, projenin bulut damlacıkları üzerindeki elektrik yükü dengesini değiştirmeyi hedeflediğini açıkladı. BBC’ye verdiği demeçte, “BAE’de su tablası sert bir şekilde batıyor ve bunun amacı yağışlara yardımcı olmaya çalışmaktır.”

Yine de ülkede “bol miktarda bulut var”, bu yüzden planın, statik elektrikle karşılaştığında “kuru saçların tarağa dönmesi gibi” içlerindeki su damlacıklarını birleşip birbirine yapışmaya ikna etmek olduğunu söyledi.

“Damlalar birleşip yeterince büyük olduğunda, yağmur gibi düşecekler.”

BAE’nin yağmur artırma bilim araştırma programının direktörü Alya Al-Mazroui, Arab News’e şunları söyledi: “Bir dizi elektrik yükü emisyonu enstrümanı ve özelleştirilmiş sensörlerle donatılmış olan bu dronlar, alçak irtifalarda uçacak ve havaya bir elektrik yükü gönderecek. çökelmeyi teşvik etmesi gereken moleküller. ” Çalışma daha sonra, daha büyük bir uçağın gelecekte taşıma yükünü teslim etmesi için daha fazla finansman sağlanması umuduyla değerlendirilecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: BAE, Yağmuru Artırmak İçin İnsansız Hava Araçlarını Kullanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor.Kehribar içinde 100 milyon yıldan fazla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör