Dizüstü Bilgisayar mı Chromebook mu ?

blank
Dizüstü Bilgisayar mı Chromebook mu ?

İçerik: Dizüstü Bilgisayar mı Chromebook mu ?

Dizüstü Bilgisayar mı Chromebook mu ?

Chromebook’lar, Google’ın Chrome işletim sisteminde çalışan dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada cihazlardır. Donanım, diğer herhangi bir dizüstü bilgisayar gibi görünebilir, ancak minimalist, web tarayıcısı tabanlı Chrome OS, muhtemelen alıştığınız Windows ve MacOS dizüstü bilgisayarlardan farklı bir deneyimdir. İster Windows dizüstü bilgisayardan ister MacBook’tan birine geçmeyi düşünüyor olun, çocuğunuz okulundan bir tane aldı veya sadece Chrome OS meraklısıysanız, bilmeniz gereken her şey burada.

Chromebook’lar 2011’de ilk geldiğinde, sınırlı işlevsellikleri ve tutarlı bir internet bağlantısına güvenmeleri nedeniyle rutin olarak alay edildiler ve haklı olarak öyle. İşletim sistemi bu yıl 10 yaşını dolduruyor ve bugünün Chromebook’ları başladıkları yerden çok uzak, ancak bazı şeyler değişmedi ve sahip oldukları sınırlamalarla çalışmaya istekli olmayabilirsiniz. Ayrıca, bunu okumak istemiyorsanız ve sadece Chrome OS’yi deneyimlemeyi tercih ediyorsanız, muhtemelen zaten yerleştirdiğiniz ucuz bir USB flash sürücüyü kullanarak herhangi bir dizüstü bilgisayarda geçici olarak nasıl çalıştıracağınız.

Yazılım durumu
Chrome OS başlatıldığında, esasen Google’ın Chrome web tarayıcısı idi. Windows ve Mac gibi bir işletim sistemine alışkın olanlar için, ortalama bir Chromebook’u bir web tarayıcısı çalıştıran bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlası gibi gösterdi ve hepsi bu.

Chrome OS hiçbir zaman bunun ötesinde olgunlaşmamış olsa bile, gerçek şu ki, bu günlerde tamamen web üzerinden yapılabilir. Günlük olarak yaptığınız her şeyi değerlendirin ve Chrome ile en temel düzeyinde başaramayacağınız hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir Windows dizüstü bilgisayar veya MacBook, Chrome tarayıcısını ve bu işletim sistemleri tarafından desteklenen diğer yazılımları çalıştırabilir. Belirli bir yazılıma hemen ihtiyacınız olmasa bile, seçeneğe sahip olmak güzel. Ayrıca, Google Classroom ile uzaktan öğrenim için bir Chromebook için alışveriş yapıyorsanız, bir Mac veya Windows PC de çalışacaktır.

Bu hatların yanı sıra, Chromebook’lar Windows veya Mac yazılımlarıyla yerel olarak uyumlu değildir. Windows uygulamalarını çalıştırmak için Chromebook’larda VMware’i kullanabilirsiniz ve Linux yazılımı için de destek vardır. Ayrıca, mevcut modeller Android uygulamalarını çalıştırabilir ve ayrıca Google’ın Chrome Web Mağazası aracılığıyla kullanılabilen web uygulamaları da vardır.

Birçok insan için buradaki en büyük engellerden biri Microsoft Office’e erişimdir. Tam Office yazılımını bir Chromebook’a yükleyemezsiniz, ancak Microsoft hem web tabanlı hem de Android sürümlerini sırasıyla Chrome ve Google Play mağazalarında kullanıma sunar. Ancak genel olarak konuşursak, belirli bir Windows veya Mac uygulamasına ihtiyacınız varsa veya istiyorsanız – ve uygun bir web veya Android uygulaması yoksa ve VMware kullanmak istemiyorsanız – bir Chromebook almayın.

Ayrıca, gelişmiş fotoğraf ve video düzenleme yeteneklerine ihtiyacınız varsa, normal bir dizüstü bilgisayar isteyeceksiniz. Temel fotoğraf ve video düzenleme iyidir, ancak Chromebook’lar genellikle zorlu görevler için ihtiyacınız olan grafik performansını veya yine Windows veya Mac oyunlarını ve yazılımlarını yükleme seçeneğini sunmaz. Öte yandan, Google Stadia ve Nvidia GeForce Now gibi oyun akışı hizmetleriyle Chromebook’lar artık Android ve tarayıcı tabanlı oyunlardan daha fazlası için kullanılabilir. Adobe seçenekleri de dahil olmak üzere fotoğraf ve video düzenleme için kullanılabilen birkaç Android uygulaması da vardır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dizüstü Bilgisayar mı Chromebook mu ?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor. Apple’ın “daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör