Genç Bitcoin Hacker’ı, Üç Yıl Hapis Yatacak

blank
Genç Bitcoin Hacker'ı, Üç Yıl Hapis Yatacak

İçerik: Genç Bitcoin Hacker’ı, Üç Yıl Hapis Yatacak

Genç Bitcoin Hacker’ı, Üç Yıl Hapis Yatacak:

Yetkililerin geçen yıl meşhur Twitter Bitcoin hackinin arkasındaki beyni olmakla suçlanan genç hacker Graham Ivan Clark, kendisine karşı 30 suçlamayı kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak, bir çocuk tesisinde üç yıl hapis cezası çekmeyi kabul etti. The New York Times ve Tampa Bay Times’a göre, Florida yasalarına göre “genç suçlu” olarak sınıflandırıldı ve bir yetişkin olarak alacağı minimum 10 yıllık cezadan kaçınmasına izin verdi.

Clark, çok sayıda yüksek profilli hesabı ele geçiren Twitter saldırısından birkaç hafta sonra, daha 17 yaşındayken diğer iki kişiyle birlikte Temmuz 2020’de tutuklandı. Geçen yıl 15 Temmuz’da, Başkan Barack Obama, Başkan Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Uber, Apple, Kanye West ve Jeff Bezos dahil olmak üzere web sitesinde en çok takip edilen bazı kişiler ve şirketler topluluğa geri dönün “ve belirli bir cüzdana gönderilen herhangi bir Bitcoin’i ikiye katlar. Saldırganlar, plan kapatılmadan önce 117.000 dolar Bitcoin almayı başardılar.

Twitter, güvenlik ihlalini araştırdıktan sonra, faillerin sosyal mühendislik yoluyla ele geçirilen hesaplara girdiğini duyurdu. Görünüşe göre Twitter çalışanlarını, daha sonra oldukça görünür hesapların kontrolünü ele geçirmek için kullandıkları dahili sistemlere ve araçlara erişimle hedeflediler. Bu araçlar onlara sadece hesap ayrıntılarını ve şifreleri değiştirme gücü vermedi, aynı zamanda hesap sahiplerinin DM’lerine erişim sağladı. Hatta Twitter, saldırganların verileri “ilgili hesapların sekiz adedine kadar” dışa aktardığını doğruladı. NYT, Clark ve kohortlarının başlangıçta Twitter’ın dahili sistemine erişimlerini, @dark gibi tek kelimelik veya alışılmadık kullanıcı adlarına sahip hesapları devralmak için kullandığını ve daha sonra OGUsers forumunda binlerce kişiye sattıklarını söylüyor. Taktikleri yarı yolda değiştirdiler ve bunun yerine Bitcoin dolandırıcılığını yaptılar.

NYT’nin tutuklanmasının ardından yayınladığı bir profile göre Clark, 2019’da Seattle merkezli bir teknoloji yatırımcısından Bitcoin çalarken yakalandı ancak küçük olduğu için tutuklanmadı. Clark tutuklandıktan sonra elindeki tüm Bitcoin’leri teslim etti ve anlaşmanın bir parçası olarak kanun yaptırımının izni veya denetimi olmaksızın bilgisayarları kullanmamayı kabul etti. Cezasının bir kısmını askeri tarzda bir eğitim kampında çekebilir, ancak anlaşmanın şartlarını ihlal ederse 10 yıla kadar yetişkin hapishanesinde de kalabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Genç Bitcoin Hacker’ı, Üç Yıl Hapis Yatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör