GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı

blank
GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı

İçerik: GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı

GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı:

GM, performansı ve enerji yoğunluğunu artırmak için lityum metal (Li-metal) teknolojisi planları da dahil olmak üzere yeni nesil Ultium pilleri hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı. Otomobil üreticisi, mevcut lityum iyon hücrelerinin neredeyse iki katı kapasiteye sahip prototip Li-metal piller geliştiren bir MIT yan ürünü olan SolidEnergy Systems (SES) ile çalışmak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Bir hatırlatma olarak, Li-metal piller, karbon anotları lityum metal ile değiştirerek daha hafif ve daha güçlü hücrelere izin verir. Teknolojiyle ilgili zorluk, anotlar üzerinde oluşma eğiliminde olan, pillerin kısa devre yapmasına ve ısınmasına neden olan artan direnç ve “dendrit” filamentleridir.

Önceki lityum metal piller yalnızca 175 derece F’ye kadar ısıtıldığında çalışırdı, ancak SolidEnergy, oda sıcaklığında çalışan lityum metal folyo için bir elektrolit kaplama geliştirdi. Şirket ayrıca, lityum metal ile temas ettiğinde dendrit oluşturmayacak, daha düşük dirençli, yanıcı olmayan bir sıvı elektrolit yarattı. Bu gelişmeleri kullanarak, yarı boyutta bir lityum iyon hücre ile aynı depolama kapasitesine sahip prototip piller geliştirdi. Şirket ayrıca, EV performansını ve güvenliğini optimize etmek için tasarlanmış yapay zeka destekli pil yönetim yazılımı geliştirdi.

GM, 2015 yılında SES’e yatırım yaptı ve o zamandan beri şirketle “yakın bir çalışma ilişkisi” yürüttü. Otomobil üreticisinin kendisi, Li-metal ile ilgili 49 patente (45 tane daha beklemede) sahip ve geçen yıl kendi lityum metal pil hücrelerini göstererek, bugün ilk prototip ile 150.000 simüle edilmiş test milini tamamladığını söyledi.

Yeni geliştirme anlaşmasının bir parçası olarak, “GM ve SES, 2023 yılına kadar yüksek kapasiteli, ön üretim bataryası için Woburn, Massachusetts’te bir prototipleme hattı kurmayı planlıyor.” Enerji yoğunluğu artışının, benzer boyuttaki mevcut pillerden daha fazla menzile veya daha küçük bir paketteki karşılaştırılabilir aralığa izin verebileceğini söyledi. Bu, ek teknoloji için yer açarken aracın ağırlığını ve boyutunu azaltmasına yardımcı olabilir.

GM Başkanı Mark Reuss, “Bu yeni nesil Ultium kimyasıyla, enerji yoğunluğu ve maliyetinde nesilde bir kez bir iyileşmenin zirvesinde olduğumuza inanıyoruz,” dedi. “Her iki kategoride de iyileştirmek için daha fazla alan var. ve bu alandaki diğer tüm şirketlerden daha hızlı yenilik yapmayı planlıyoruz. “

GM’nin birinci nesil Ultium pilleri, mevcut pil teknolojisine önemli bir gelişme eklemiyor, ancak Ultium motor teknolojisi ile birlikte GM’nin EV geleceğini temsil ediyorlar. Şirket, ilk Ultium tabanlı EV’lerini bu yılın sonlarında, Cruise Origin servisinden başlayarak ve ardından Cadillac, Hummer ve diğer markalardan elektrikli araçlar izleyerek tanıtmayı planlıyor. Yeni nesil Ultium pil teknolojisi hala birkaç yıl uzakta, ancak herhangi bir yeni pil teknolojisiyle öğrendiğimiz gibi, yol boyunca çok şey ters gidebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı: Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör