Mars, Yüzeyinin Altında Eski Bir Okyanus Olabilir

İçerik: Mars, Yüzeyinin Altında Eski Bir Okyanus Olabilir

Mars, Yüzeyinin Altında Eski Bir Okyanus Olabilir:

Onlarca yıldır bilim adamları, çağlar önce önemli ölçüde daha ıslak bir gezegen olduğuna inanılan Mars’taki tüm suya ne olmuş olabileceği hakkında spekülasyon yaptılar. Mars’taki kutup buzullarında bir miktar su donmuş halde bulunabilir, ancak yeni araştırmalar Mars’ta da şok edici miktarda su olduğunu gösteriyor. Keşif, kızıl gezegende gelecekteki bir insan varlığı için su toplama planlarının geliştirilmesinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Büyük ölçüde, Mars’ın eski atmosferinin yavaş yavaş uzaya çekilmesi nedeniyle, yüzey suyunun çoğunun onunla birlikte gittiği varsayıldı. Ancak NASA destekli yeni bir çalışma, Mars’taki nem oranının önemli bir kısmının hala gezegende, kabuğunda hapsolduğunu gösteriyor.

Caltech Ph.D. “Atmosferik kaçış, bir zamanlar Mars’ta gerçekte ne kadar suyun var olduğuna dair sahip olduğumuz verileri tam olarak açıklamıyor” diyor Caltech Ph.D. aday Eva Scheller yaptığı açıklamada. Scheller, Salı günü Science dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarıdır.

Scheller ve meslektaşları, Mars’taki su miktarını zaman içinde farklı biçimlerde ölçen modellerin yanı sıra Mars atmosferinin ve gezegenin kabuğunun kimyasal bileşimi hakkındaki mevcut verileri inceledi. Atmosferik kaçış teorisinin, bugün komşu dünyamızın yüzeyinin üstünde ve altında görülen koşulları tam olarak açıklayamadığını buldular.

CalTech’ten Bethany Ehlmann, “Atmosferik kaçış, su kaybında açıkça bir rol oynadı, ancak Mars misyonlarının son on yılındaki bulgular, oluşumu zaman içinde su kullanılabilirliğini kesinlikle azaltan antik hidratlanmış minerallerin bu büyük rezervuarının var olduğuna işaret etti,” diye açıklıyor CalTech’ten Bethany Ehlmann gezegen bilimi profesörü.

Su ve kaya etkileşime girdiğinde, mineral yapılarında su içeren killer gibi malzemeler oluşturan kimyasal bir ayrışma süreci meydana gelebilir. Bu süreç Dünya’da gerçekleşir, ancak jeolojik döngü sonunda kayalarda hapsolmuş nemi volkanizma yoluyla atmosfere geri gönderir. Bununla birlikte, Mars, herhangi bir volkanik aktiviteye sahipse de çok az görünmekte ve tüm bu suyu kabuğa sıkışmış halde bırakmaktadır.

Scheller, “Bu suyun tamamı oldukça erken tutuldu ve sonra asla geri dönmedi,” diyor.

Ekip, 4 milyar yıl önce Mars’ın tüm gezegeni 100 ila 1.500 metre (328 ila 4.920 fit) derinliğinde bir okyanusla kaplayacak kadar suya sahip olduğunu ve bu suyun% 30 ila% 99’unun artık minerallerde hapsolduğunu keşfetti. kabukta.

Scheller ve Ehlmann, Mars 2020 Perseverance keşif ekibine nihai geri dönüş için Mars’tan kaya örnekleri toplamada yardımcı olacak ve teoriyi test etmek için burada Dünya üzerinde çalışacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars, Yüzeyinin Altında Eski Bir Okyanus Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak: Şirket şefi Elon Musk Twitter’da, SpaceX’in Starship fırlatma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör