NASA, Bazı Organizmaların Mars’ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

blank
NASA, Bazı Organizmaların Mars'ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

İçerik: NASA, Bazı Organizmaların Mars’ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

NASA, Bazı Organizmaların Mars’ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi:

Farkında olmadan Mars’ı ve gelecekte keşfettiğimiz diğer dünyaları gezegenimizdeki mikroorganizmalarla kirletebiliriz. NASA ve Alman Havacılık Merkezi’nden bilim adamları, 2019’da MARSBOx deneyinin bir parçası olarak stratosfere birkaç mantar ve bakteri organizması fırlattı. Ozon tabakasının üzerinde yer alan Dünya atmosferinin ikinci büyük tabakası olan stratosfer, Kızıl Gezegene çok benzeyen koşullara sahiptir ve Mars’ta hayatta kalıp kalamayacaklarını anlamak için örnekler göndermek için mükemmel bir yerdir. Şimdi, bilim adamları bulguları hakkında bir makale yayınladılar ve burada siyah küf sporlarının yolculuktan nasıl kurtulduklarını tartıştılar.

Mikroorganizma, kesin olarak sadece geçici olarak Mars yüzeyinde yaşayabilirdi, ancak araştırmacılar sporların eve döndükten sonra yeniden canlandırılabileceğini buldular. Ekip, Aspergillus niger ve Salinisphaera shabanensis, Staphylococcus capitis subsp. capitis ve Buttiauxella sp. MARSBOx (veya Radyasyon, Hayatta Kalma ve Biyolojik Sonuçlar Deneyi için Atmosferde Mikroplar) alüminyum kabının içindeki MASE-IM-9 bakteri hücreleri. Kabın içinde iki numune tabakası vardı, alttaki radyasyondan korunuyordu, böylece NASA radyasyonun etkilerini diğer çevresel koşulların etkilerinden ayırabilir. Bir NASA balonu, konteyneri stratosfere taşıdı; burada örnekler Mars benzeri koşullara ve güneş yanığına neden olan seviyelerden bin kat daha fazla UV radyasyonuna maruz kaldı.

Peki, yolculuktan kurtulan Aspergillus niger uzay yolculuğu için ne anlama geliyor? Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden bir ekip üyesi olan Katharina Siems’in dediği gibi:

“Mars’a mürettebatlı uzun vadeli görevlerle, bazıları astronotlar için sağlık riski oluşturabileceğinden, insanlarla ilişkili mikroorganizmaların Kızıl Gezegende nasıl hayatta kalacağını bilmemiz gerekiyor. Ek olarak, bazı mikroplar uzay araştırmaları için paha biçilmez olabilir. Dünya’dan bağımsız olarak gıda ve malzeme tedariki üretmemize yardımcı olun ki bu, evden uzaktayken çok önemli olacaktır. “

Geçen yıl NASA, Ay ve Mars’ı insan kirliliğinden koruma konusundaki güçlü taahhüdünü yansıtacak şekilde politikalarını güncelledi. Ajans, organizmaları veya diğer kirleticileri bilmeden Dünya’dan diğer dünyalara götürmediğinden emin olmak istiyor, çünkü bu, dünya dışı yaşam arayışını tehlikeye atabilir. Onları başka dünyalardan eve getirmek çevremizi de olumsuz etkileyebilir. Siems, MARSBOx görevi gibi deneylerin “uzay yolculuğunun mikrobiyal yaşam üzerindeki tüm etkilerini keşfetmemize ve bu bilgiyi şaşırtıcı uzay keşiflerine nasıl yönlendirebileceğimizi keşfetmemize yardımcı olacak gerçekten önemli bir yol” olduğunu açıkladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Bazı Organizmaların Mars’ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor

Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor: Roket Laboratuvarı (çoğunlukla) yörünge uçuşlarıyla bilinir, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör