Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

blank
Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

İçerik: Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek:

3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları oluşturmak dokuya zarar verebilecek yavaş bir süreçtir. Bununla birlikte, yakında daha hızlı ve daha etkili bir yöntem olabilir. Buffalo Üniversitesi ve diğer yerlerdeki araştırmacılar, standart yöntemlerden 10 ila 50 kat daha hızlı bir 3D baskı tekniği geliştirdiler. Yazdırması altı saat süren minik bir sentetik el (yukarıda gösterilmiştir) sadece 19 dakika sürdü – önceki sistemlerin deformasyonunu ve hücresel hasarını en aza indirmeye yetecek kadar.

Yeni yaklaşım, stereolitografi ile hidrojellerin bir kombinasyonunu kullanıyor. Ekip, fotopolimerizasyonu hassas bir şekilde yönlendirerek (malzemeyi ışıkla sertleştirerek) gerekli hidrojel solüsyonunu hızlı ve sürekli olarak tedarik edebilir ve “kesintisiz” büyümeyi sürdürebilirdi. Sürmeden sadece birkaç dakika önce yeni bir yol döşemeye benzer.

Çıktı şu anda “santimetre boyutlu” modellerle sınırlıdır, ancak yerleşik kan damarı ağlarına sahip hücreleri yazdırmak için zaten çok uygundur. Bu, insan boyutunda organların nihai üretimi için çok önemli olacak. Bilim adamları süreci tam boyutlu organlara ölçekleyebilir ve günlük kullanıma uygun hale getirebilirlerse, hastanelerin hayat kurtaran nakiller için organ bağışçılarına bu kadar güvenmesi gerekmeyecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Dünya, COVID-19 salgınıyla mücadelenin birinci yıl dönümüne yaklaşırken, tünelin sonunda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör