Facebook’tan İlginç Yapay Gerçeklik Projesi

blank
Facebook'tan İlginç Yapay Gerçeklik Projesi

İçerik: Facebook’tan İlginç Yapay Gerçeklik Projesi

Facebook’tan İlginç Yapay Gerçeklik Projesi:

Geçen yıl Facebook, şirketin artırılmış gerçeklik gözlükleri oluşturmasına yardımcı olacak araştırma projesi Project Aria’yı gösterdi. O sırada Facebook, böyle bir cihazın, arkadaşları aramak veya yön aramak gibi şu anda akıllı telefonları kullandığımız birçok işlevi sonunda devralabileceği bir vizyon sundu. Şimdi şirket, kullanıcıların nihayetinde AR’yi nasıl kontrol edebileceklerine yeni bir bakış sunuyor: bilekleri aracılığıyla.

Facebook Reality Labs’teki araştırmacılara göre fikir, bilekten geçen sinir sinyallerini tespit edebilen elektromiyografi veya EMG olarak bilinen bir teknik kullanmak. Özel sensörlere sahip bilekte takılan bir cihaz, bu sinyalleri yorumlayabilir ve daha sonra bir cihazı veya AR arayüzünü kontrol etmek için kullanılabilecek “dijital komutlara” çevirebilir.

Facebook bir blog gönderisinde “Bu akıl okumaya benzemiyor” diyor. “Şöyle düşünün: Çok sayıda fotoğraf çekiyorsunuz ve sadece bazılarını paylaşmayı seçiyorsunuz. Benzer şekilde, birçok düşünceniz var ve sadece bazılarına göre hareket etmeyi seçiyorsunuz. Bu olduğunda beyniniz, yazma ve kaydırma gibi eylemleri gerçekleştirmek için ellerinize ve parmaklarınıza belirli şekillerde hareket etmelerini söyleyen sinyaller gönderir. Bu, bu sinyalleri, gerçekleştirmeye karar verdiğiniz eylemleri bileğinizden çözmek ve bunları cihazınız için dijital komutlara çevirmekle ilgilidir. “

blank

Facebook, böyle bir sistemi kullanmanın avantajlarından biri, EMG’nin “sadece bir milimetrelik parmak hareketini anlayabilecek” kadar hassas olması olduğunu söylüyor. Sonunda, “niyet” olduğu sürece parmağınızı hareket ettirmek bile gerekmeyebilir. Bu hassasiyet, potansiyel olarak AR arayüzlerinde gezinmeyi, şu anda teknolojiyle etkileşim şeklimizden çok daha hızlı bir deneyim haline getirebilir. Örneğin, Facebook araştırmacıları, EMG’nin insanların sanal klavyede mekanik klavyede mümkün olandan daha yüksek bir hızda yazmasına olanak sağlayabileceğini söylüyor.

Şimdilik, yine de Facebook, EMG ile etkileşimde bulunmanın temellerini hala ince ayarlıyor. Şirket, kullanıcıların parmaklarını zarif bir şekilde hareket ettirerek bir menüyü “tıklamalarına” olanak tanıyan “akıllı tıklama” adını verdiği bir etkileşim gösterdi. Arayüz ayrıca bağlamsal bilgilere ve koşuya çıkmak üzereyken bir oynatma listesini sıraya koymak gibi sizin hakkınızda bildiklerine göre uyarlanabilir. Facebook Reality Labs araştırma direktörü Sean Keller, “Sistem, kendiniz ve çevreniz hakkında paylaşmayı seçtiğiniz bilgilere dayanarak çeşitli durumlarda ne yapmak isteyebileceğiniz konusunda derin çıkarımlar yapabilecek” diyor.

blank

Keller ve diğer araştırmacılar, bu çalışmanın hala çok erken bir aşamada olduğunu ve her türlü tüketici seviyesindeki cihazın hala yıllarca uzakta olduğunu vurguladı. Ve şirketin bilek kontrollü AR’nin nasıl çalışacağına dair mekaniğin dışında ele alması gereken başka sorunlar da var. Yani, Facebook tarafından işletilen her zaman açık bir AR platformuna eşlik eden muazzam gizlilik endişeleri. Ancak, Facebook’un artırılmış gerçekliğin geleceği hakkında nasıl düşündüğüne ve bir gün nelerin mümkün olabileceğine dair ilginç bir bakış sunuyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’tan İlginç Yapay Gerçeklik Projesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook’un İlk Akıllı Saatinin Bazı Özellikleri Belli Oldu

Facebook’un İlk Akıllı Saatinin Bazı Özellikleri Belli Oldu: Facebook’un üzerinde çalıştığı söylenen akıllı saat hakkında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör