Siber Suç Kurbanları, 2020’de 4,2 Milyar Dolar Kaybetti

blank
Siber Suç Kurbanları, 2020'de 4,2 Milyar Dolar Kaybetti

İçerik: Siber Suç Kurbanları, 2020’de 4,2 Milyar Dolar Kaybetti

Siber Suç Kurbanları, 2020’de 4,2 Milyar Dolar Kaybetti:

FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3), 2020 yıllık raporunu yayınladı ve ABD’deki siber suç kurbanlarının yıl boyunca toplam 4,2 milyar dolar zarar bildirdi. Bu, 2019 için bildirilen zararlardan 700 milyon dolar daha fazla. Kayıplardaki artıştan beklediğiniz gibi, IC3’ün aldığı şikayet sayısında da bir artış oldu. Organizasyon 2020 yılında 791.790 şikayet aldı – çoğu kimlik avı, vishing (video kimlik avı), smishing (metin dolandırıcılığı) ve eczacılık çeşitlerinden – 2019’da aldığı 467.361 şikayetin çok üzerinde.

Rapora göre, IC3 geçen yıl COVID-19 ile ilgili 28.500 şikayet aldı. Kötü aktörler bir dizi hastaneye ve tıbbi tesise saldırdı ve ayrıca işsizlik sigortasını ve CARES Yasası teşvik fonları etrafında dönen diğer yolları hedef aldılar. Suçluların insanları kandırmak için kullandıkları en yaygın planlardan biri, hükümet yetkilileri gibi davranmak ve mağdurlara e-postalar, telefon görüşmeleri ve sosyal medya yoluyla onlar hakkında kişisel bilgi toplamak veya onlardan para istemek için ulaşmaktı.

Suçluların şirket yöneticilerinin e-postalarını hacklediği veya aldattığı ve ardından banka havalelerinin dolandırıcılık amaçlı yerlere gönderilmesini talep ettiği İş E-posta Uzlaşması dolandırıcılıklarında da bir artış oldu. BEC kurbanları, toplam 4,2 milyar $ ‘ın büyük bir kısmı olan 1.8 milyar $’ ın üzerinde zarar bildirdi.

Teknik destek dolandırıcılığı, 146 milyon doları aşan kayıplarla büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. IC3, 2019 kategorisindeki kayıplardan yüzde 171 daha fazla olduğunu ve mağdurların çoğunun 60 yaşın üzerinde olduğunu söylüyor. Fidye yazılımı raporları, toplam kayıp miktarına 29,1 milyon dolar katkıda bulundu ve bu 2019 kategorisinde bildirilen 8,9 milyon dolarlık kayıpların üç katından fazla. Geçen yıl fidye yazılımı saldırılarında mağdurların kaybettiği gerçek miktar büyük olasılıkla bundan çok daha yüksek Bununla birlikte, siber suçluların pandeminin ortasında bir dizi hastanenin ve tıbbi sağlayıcıların ağlarını rehin aldığını görmek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Siber Suç Kurbanları, 2020’de 4,2 Milyar Dolar Kaybetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak: Microsoft Outlook artık kullanıcıların sesli komutları kullanarak e-postaları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör