Yapay Bir Rahimde Büyüyen Fare Embriyosu Deneyi Başarılı Oldu

blank
Yapay Bir Rahimde Büyüyen Fare Embriyosu Deneyi Başarılı Oldu

İçerik: Yapay Bir Rahimde Büyüyen Fare Embriyosu Deneyi Başarılı Oldu

Yapay Bir Rahimde Büyüyen Fare Embriyosu Deneyi Başarılı Oldu:Bilim adamları ilk kez bir memelinin embriyosunu rahim dışında büyütmeyi başardılar. Nature’da Çarşamba günü yayınlanan bir çalışmada, İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, mekanik bir cihaz içeren bir işlemi kullanarak altı gün boyunca 1000’den fazla fare embriyosunu başarıyla yetiştirdiklerini söylüyor. Deneyin ilk kısmı, ekibin beş gün sonra fareleri annelerinin karnından çıkardığını gördü. The New York Times’a verdiği röportajda, projedeki araştırmacılardan biri olan Dr. Jacob Hanna, ekibinin o zamandan beri döllenmeden hemen sonra dişi bir fareden bir embriyo alıp 11 gün boyunca büyütmeyi başardığını söyledi. Dahası, laboratuvarda yetiştirilen embriyolar sürekli olarak ‘gerçek’ emsalleriyle aynıdır.

blank

Ekip, araştırmalarını mümkün kılan makineyi yapmak için yedi yıl harcadı. İnkübatör ve havalandırma sisteminden oluşan iki parçalı bir sistemdir. Embriyoların her biri, özel bir besin yüklü sıvıyla dolu bir şişe içinde yüzer. Bir tekerlek, fareleri, geçici evlerinin duvarına yapışmamaları için hafifçe döndürür. Bu, embriyoların deforme olmasını ve ardından ölmesini önler. Bu arada, bağlı ventilatör, ortamlarının akışını ve basıncını korurken farelere oksijen sağlar.

Bir farenin rahim dışında yaşayabileceği noktaya gelmesi yaklaşık 20 gün sürer. Şimdiye kadar, Dr.Hanna ve ekibinin yarattığı mekanik rahim, fareleri 11 günlük büyüme boyunca sürdürebilir. Bu noktada, normal bir hamileliğin yarısından fazlasında fareler ölür. Embriyolar, yalnızca difüzyon yoluyla emdikleri besinlerle yaşayamayacak kadar büyür. Bir kan kaynağına ihtiyaçları var ve bu, ekibin çözmeyi planladığı bir sonraki teknik zorluk. Hanna, The NY Times’a verdiği demeçte, masadaki olası çözümlerden biri, farelerin plasentalarına bağlanabilecek yapay bir kan kaynağı içeriyor.

Tepelere doğru koşmadan önce, Dr. Hanna’nın ekibinin doğanın doğal düzenini bozacak bir cihaz yaratmadığını bilin. Bunun yerine, genetik mutasyonlar ve çevresel koşullar gibi faktörlerin rahim içindeyken bir fetüsün büyümesini nasıl etkileyebileceğini incelemek için süreçlerini kullanıyorlar. Bu gelişmeye kadar, bilim adamları doku ve organların gelişimini incelemek için solucan ve kurbağa gibi türlere – yani memeli olmayanlara – dönmüşlerdi. Benzer bir cihaz, bir gün bilim insanlarının aynı şekilde bir insan bebeği yetiştirmesine izin verebilir, ancak bu yıllarca, hatta mümkün olması koşuluyla, yıllarca uzakta bir şey.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yapay Bir Rahimde Büyüyen Fare Embriyosu Deneyi Başarılı Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bilim adamları Işık Kaynakları için Süperiletken Mıknatıs Yapıyor

Bilim adamları Işık Kaynakları için Süperiletken Mıknatıs Yapıyor. Yeterince güçlü bir ışıkla, insanların bir zamanlar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör