Çin, Gizlilik Kaygısı Nedeniyle Tesla Kullanımını Durdurdu

blank
Araç Üreticisi Tesla, Bu Ay Çin Yapımı Model Y SUV'leri Teslim Edecek

İçerik: Çin, Gizlilik Kaygısı Nedeniyle Tesla Kullanımını Durdurdu

Çin, Gizlilik Kaygıları Nedeniyle Tesla Araçlarının Kullanımını Durdurdu

The Wall Street Journal’ın haberine göre Çin, elektrikli otomobil üreticisinin veri toplamasından kaynaklanan potansiyel bir güvenlik riskine atıfta bulunarak askeri ve hükümet personelinin Tesla araçlarını kullanmasını yasaklıyor.

Gazeteye göre, askeri, “hassas endüstrilerde devlete ait işletmeler” ve diğer devlet kurumları için çalışan kişilerin Tesla kullanması yasaklanacak. Karar, bir “güvenlik incelemesi” nin Tesla’nın dış kameralarının sürekli görüntü kaydetme yeteneğini işaretlemesinin ardından geldi. Çin hükümeti, bu görüntülerin ABD’ye geri gönderilebileceğinden endişe duyuyor.
Tesla, iki ülke ticaret müzakerelerini sürdürmek için bu hafta bir araya gelirken, ABD ile Çin arasındaki kaynayan ticaret anlaşmazlığına kapılan en son şirket oldu. Ülkenin Tesla’yı ve onun elektrikli araç üretimini benimsemesine rağmen, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yerli girişimleri teşvik etmek için ülkesini yabancı teknolojiden uzaklaştırmaya çalıştı. Tesla aleyhindeki karar, potansiyel bir güvenlik riski olarak gördüğü akıllı telefon üreticisi Huawei de dahil olmak üzere Çinli şirketlere yönelik ABD kısıtlamalarını yansıtıyor gibi görünüyor.

Ayrıca, hükümet kararlarının diğer sektörlerde nasıl yankı uyandırdığını düşünürsek, Tesla’nın Çin’deki büyümesini zorlaştırabilir. Tesla, büyük ölçüde şirketin ülkedeki popülaritesi sayesinde 2020’de ilk karlı yılını yaşadı. Çin, dünyadaki elektrikli araçlar için en büyük pazar ve Tesla, elektrikli araçların en çok satanı.

Çin’de otomobil üretmek uzun zamandır Tesla’nın hedefi olmuştur. Şirket ilk olarak 2017 yazında orada bir fabrika açmak için Çin hükümeti ile görüşmelerde bulunduğunu doğruladı. Çin, Tesla’ya daha fazla alan sağlamak için yabancı üreticilere ilişkin kurallarını bile gevşetti. GM ve Ford gibi diğer büyük üreticiler, ortak girişim kuralları altında Çin’de zaten otomobil üretiyorlar.

Tesla’nın bir sözcüsü yorum talebine yanıt vermedi (şirket kısa süre önce basın ilişkileri ofisini feshetti), ancak Tesla, Journal’ı veri toplama ile ilgili daha önce yaptığı bir açıklamaya yönlendirdi. Şirket, “Tesla’nın gizlilik koruma politikası Çin yasalarına ve düzenlemelerine uygundur” dedi. “Tesla, kullanıcıların gizliliğinin korunmasına büyük önem veriyor.” Ayrıca, araç içi kameraların Çin’deki tüm Tesla araçları için açılmadığı belirtildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Gizlilik Kaygısı Nedeniyle Tesla Kullanımını Durdurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı. Uber, 2017’de Londra’da 2025’e kadar tamamen elektrikli …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör