Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi

blank
Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi

İçerik: Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi

Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi:

Nasa, var olan en güçlü roket olan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) üzerinde başarılı bir test gerçekleştirdi. Roketin “ana aşamasındaki” motorlar, SLS’nin yerden uzaya gitmesi için geçen süreyi simüle ederek sekiz dakikadan fazla süreyle çalışır durumda tutuldu.

Ocak ayındaki bir girişimin erken kapatılmasının ardından, SLS’nin en büyük bölümü için bu tür ikinci test. SLS, 1972’den beri ilk kez insanları Ay yüzeyine gönderecek. Misyon, 2017 yılında Trump yönetimi tarafından başlatılan Nasa’nın Artemis projesinin bir parçası. Başlatıcı, dört güçlü RS-25 motoruyla turuncu çekirdekten ve yanlara takılı iki güçlendiriciden oluşur.

Mississippi Bay St Louis yakınlarındaki Stennis Uzay Merkezinde test 16:37 ET (20:37 GMT) ‘de başladı. Çekirdek, B-2 test standı adı verilen dev bir yapıya bağlandı. Motorlar yeri salladığında, ayaktan büyük bir egzoz gazı yayıldı. Bulut o kadar büyüktü ki uzaydan Goes-16 uydusu tarafından görüldü.

Hedef, motorları sekiz dakika ateşlemek olsa da, Nasa ve ana yüklenici Boeing’den ekipler, ihtiyaç duydukları tüm mühendislik verilerini toplamak için onları yalnızca 250 saniye (dört dakika) açık tutmak zorunda kaldı.

Nasa yöneticisi Steve Jurczyk, “Harika bir gün ve harika bir sınavdı” dedi. ABD Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi başkanı, başarılı testten dolayı Nasa’yı tebrik etti. Teksaslı demokrat Eddie Bernice Johnson, “Bu önemli kilometre taşına ulaşmak, bir azim ve adanmışlık hikayesidir” dedi.

O ekledi: “Bugünün başarılı testi, Mars’ın insan keşfine hazırlık olarak Amerikalı astronotları Ay’a geri döndürmeye bizi bir adım daha yaklaştırıyor.” Perşembe günkü testin bir parçası olan çekirdek, şu anda 2021’in sonlarında planlanan SLS’nin ilk uçuşu için kullanılacak.

1960’larda, stand Apollo astronotlarını Ay’a fırlatan devasa Saturn V roketinde kullanılan motorları test etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör