Instagram, 13 Yaştan Küçükler İçin Bir Sürüm Üzerinde Çalışıyor

blank
Instagram, 13 Yaştan Küçükler İçin Bir Sürüm Üzerinde Çalışıyor

İçerik: Instagram, 13 Yaştan Küçükler İçin Bir Sürüm Üzerinde Çalışıyor

Instagram, 13 Yaştan Küçükler İçin Bir Sürüm Üzerinde Çalışıyor:

BuzzFeed News’e göre Instagram Başkanı Adam Mosseri, 13 yaşın altındaki çocuklar için popüler fotoğraf paylaşım uygulamasının bir sürümünün çalışmalarda yer aldığını doğruladı. Mosseri, Facebook’un sahip olduğu birçok çocuğun Instagram’ı kullanmak istediğini bildiğini ancak BuzzFeed News’e göre henüz “ayrıntılı bir plan” olmadığını söyledi.

Mosseri, BuzzFeed News’e “Ancak çözümün bir parçası, gençler veya çocuklar için ebeveynlerin şeffaflığa veya kontrole sahip olduğu bir Instagram sürümü oluşturmaktır” dedi. “Keşfettiğimiz şeylerden biri de bu.” Instagram’ın mevcut politikası, platformdaki 13 yaşın altındaki çocukları yasaklıyor.

Konuyla ilgili Instagram yöneticisi Adam Mosseri kendi Twitter hesabından ”Çocuklar, ailelerine arkadaşlarına ayak uydurmalarına yardımcı olacak uygulamalara katılıp katılamayacaklarını soruyor. Messenger Kids ile yaptığımız gibi, ebeveynlerin kontrol sahibi olduğu bir Instagram sürümü, araştırdığımız bir şey. Yol boyunca daha fazlasını paylaşacağız” dedi.

Bir Facebook sözcüsü Joe Osborne, The Verge’e gönderdiği bir e-postada, “Çocuklar giderek artan bir şekilde ebeveynlerine, arkadaşlarını takip etmelerine yardımcı olacak uygulamalara katılıp katılamayacaklarını soruyor” dedi. “Şu anda ebeveynler için pek fazla seçenek yok, bu yüzden Messenger Kids’te yaptığımız gibi, ebeveynler tarafından yönetilen, çocuklara uygun ek ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Çocukların arkadaşlarına ayak uydurmasına, yeni hobileri ve ilgi alanlarını keşfetmesine ve daha fazlasını keşfetmesine yardımcı olmak için Instagram’a ebeveyn kontrollü bir deneyim getirmeyi araştırıyoruz. “

BuzzFeed News, Instagram ürün başkan yardımcısı Vishal Shah’ın şirket tarafından öncelikli olarak bir “gençlik ayağı” projesinin belirlendiğini söylediği bir dahili mesaj panosundan bir mesaj aldı. Shah gönderide, Topluluk Ürün Grubu’nun “gençler için mümkün olan en güvenli deneyimi sağlamak için” gizlilik ve güvenlik konularına odaklanacağını yazdı. Mosseri, Google’dayken YouTube Kids’i yöneten başkan yardımcısı Pavni Diwanji ile birlikte projeyi denetleyecekti.

Instagram, bu haftanın başlarında platformu en genç kullanıcıları için güvenli hale getirme çalışmalarını açıklayan bir blog yazısı yayınladı, ancak 13 yaşın altındaki çocuklar için yeni bir sürümden bahsetmedi.

Çevrimiçi ürünleri 13 yaşın altındaki çocukları hedeflemek, yalnızca gizlilikle ilgili endişelerle değil, aynı zamanda yasal sorunlarla da doludur. Eylül 2019’da, Federal Ticaret Komisyonu, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal eden, çocukların YouTube’da onlara reklam sunmak için izleme geçmişlerini izlediği için Google’a 170 milyon dolar para cezası verdi. TikTok öncüsü Musical.ly, Şubat 2019’da COPPA’yı ihlal ettiği için 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Facebook, 2017 yılında, 6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Messenger sohbet platformunun reklamsız bir sürümünü başlattı. Çocuk sağlığı savunucuları, bunu çocuklar için zararlı olduğu için eleştirdi ve CEO Mark Zuckerberg’i uygulamayı bırakmaya çağırdı. Daha sonra 2019’da Messenger Kids’teki bir hata, çocukların yabancılarla gruplara katılmasına izin vererek binlerce çocuğu yetkisiz kullanıcılarla sohbetlerde bıraktı. Facebook, “az sayıda” kullanıcıyı etkilediğini söylediği bu yetkisiz sohbetleri sessizce kapattı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Instagram, 13 Yaştan Küçükler İçin Bir Sürüm Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör