PARS 6 × 6 İZCİ Aracı Seri Üretimi Başladı

blank
PARS 6 × 6 İZCİ Aracı Seri Üretimi Başladı

İçerik: PARS 6 × 6 İZCİ Aracı Seri Üretimi Başladı

PARS 6 × 6 İZCİ Aracı Seri Üretimi Başladı:

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda Özel Amaçlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç geliştirme ihalesinin başlamasıyla FNSS, araç konseptini göstermek için sözleşmeyi imzaladı. proje gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacak, öz kaynakları ile PARS 6 × 6 SCOUT aracını tasarladı ve geliştirdi. FNSS Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6 × 6 İZCİ, geliştirilmiş durumsal farkındalığı ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevleri için daha uygun bir araç olarak öne çıkıyor.

Toplamda 36 aylık proje takvimi bulunan ÖMTTZA projesinin 100 yıl içerisinde 1 araç teslim etmesi planlanıyor.

FNSS ile SSB arasında imzalanan Özel Amaçlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sözleşmesi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine giren ilk 6 × 6 ve 8 × 8 zırhlı araç ailesi olan PARS İZCİ, proje hedefleri, FNSS mühendisler tarafından tasarlanmıştır. Araç, potansiyel ihtiyaçlar için yapılandırılabilir.

Yerelleştirme çalışmaları
Aracın alt sistemini yerelleştirmek için özel çaba gösterildi. Ar-Ge projeleri ile aracın yerlileştirme oranını artıracak ürünler geliştirilmiş ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler yapılmıştır. Alt sistemlerin geliştirilmesinde alt yüklenicilerle etkin bir işbirliğinin yürütüldüğü PARS İZCİ, savunma sanayi ekosistemi içinde alt yüklenicilerle iş birliği içinde örnek bir proje olmaya aday.

Dört tekerlekten çekiş sağlayan 6 × 6 konfigürasyonu sahada yüksek taktik hareketlilik sağlar. PARS İZCİ, tamamen bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ve sınıfındaki en yüksek tekerlek hareket hareketine sahip merkezi lastik şişirme sistemi ile kullanıcıya farklı arazi koşullarında operasyonel konfor sağlarken, içi dolu diskler yerleştirilmiş patlak bir lastik ile seyahat etme imkanı sağlar. tekerleklerde. Sulu açıklıklardan bastırarak geçebilen araç ailesi, isteğe bağlı amfibi özelliği sayesinde yüzme yeteneği de kazanabiliyor.

FNSS, PARS İZCİ araç ailesinin tasarım sürecinde Türk mühendislerinin yetkinliklerini, yerel tedarik zincirinin gücünü ve geliştirme sürecinde kendi kabiliyetlerini bir kez daha gösterdi. Yerel alt yüklenicilerle devam eden iş birliği sayesinde, yedek parça erişilebilirliğini en üst düzeyde tutarak, sınıfının en yüksek yerlileştirme oranıyla uygun maliyetli bir yaşam döngüsü sunarak yerli ve milli araç geliştirmedeki iddiasını kanıtlamıştır.

Özel Amaçlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi
Özel Amaçlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖZMTTZA) Projesi kapsamında, taktik seviye keşif, gözetleme ve KBRN keşif görevlerini yürütmek, elde edilen bilgileri komuta merkezlerine ve dostlara iletmek amacıyla 100 (30 komut ve 45 sensör keşfi) tam ve gerçek zamanlı olarak birimler. FNSS’den J.Gn.K.) 6X6 ve 8X8 zırhlı araçlara 15 radar, 5 KBRN keşif ve 5 zırhlı savaş aracı temini planlanmaktadır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: PARS 6 × 6 İZCİ Aracı Seri Üretimi Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör