Türkiye’nin Silah İhracatı Yüzde 5 Arttı

blank
Türkiye'nin Silah İhracatı Yüzde 5 Arttı

İçerik: Türkiye’nin Silah İhracatı Yüzde 5 Arttı

Türkiye’nin Silah İhracatı Yüzde 5 Arttı:

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün açıkladığı yeni verilere göre Türkiye’nin silah ihracatı son 30 yılda yüzde 5 arttı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), Türkiye’nin 2016-2020 yılları arasında yaptığı silah ihracatını, 2015-2011 yılları arasında% 32 artış gösteren ihracatına göre yayınladığı yeni bir rapor hazırladı. Söz konusu artışla Türkiye sıralamasında yer alan diğer ülkeler de silah ihracatı yapan 13. sıraya yükseldi.

Türkiye’nin ihracatı ilk üç ülkesinde sırasıyla Umman, Türkmenistan ve Malezya’da yer alıyor. Türkiye’nin raporunda, Umman’ın en çok ithalat yaptığı 3. ve Malezya’nın ithalatını en çok 3. ülke yaptığı söyleniyor.

Türkiye’nin ithalatı arasında tutulan silahlar 2015-2016 arasında 2020-2011 yıllarına göre% 59 azaldı. Böylelikle Türkiye ithalatı 6’nci sıradan 20’ncı sırada geriledi.

Türkiye’nin ABD’den ithalatında ilk üç ülke, İtalya ve İspanya’da gerçekleşiyor. Raporda yer alan verilere göre Türkiye, İspanya ve İtalya en çok ihracat yapan 3. ülke olarak 3. sırada yer alıyor.

ABD’den ithalatın ilk 3’te yer aldığı aynı dönemin başında Türkiye’nin ABD’den ithalatı son verilere göre% 81 azaldı. Böylece Türkiye indie’si 19. sırada yer aldı.

Rapora göre 2016-2020 yılları arasında Türkiye’nin dünya silah ithalatındaki payı% 1,5, ihracatın payı ise% 0,7 olarak belirtiliyor.

SIPRI, Türkiye’yi önemli ölçüde etkileyebilecek devletlerin ithalatına uygulanan ambargo ile karşı karşıya kaldı. Raporda, 2019’da Rusya’dan hava savunma sistemleri ithalatı ile Türkiye’ye, ABD’ye SIPRI atan savaş uçağı teslimatlarının durdurulacağına değinen Türkiye, bu olaylar yaşansa bile isyan çıktı, ABD silahlarının Türkiye’ye ihracatının azalması demek oluyor. çok acımasız.

Ancak Türkiye ambargo dışında uygulanan bilinen örtülü ambargo da Türkiye’nin ithalatının gerilemesinde önemli rol oynadı. Türkiye, uygulanan ambargo kapsamında yerlileştirme alt sistemleri için yoğun çaba gösteriyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’nin Silah İhracatı Yüzde 5 Arttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör