Acer 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

blank
Acer 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

İçerik: Acer 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Acer 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı:

Bleeping Computer, The Record ve diğer kaynaklara göre REvil fidye yazılımı çetesi, Tayvanlı bilgisayar üreticisi Acer’dan 50 milyon dolar talep ediyor ve şirketin ağına girmek için bir Microsoft Exchange güvenlik açığından yararlanmış olabilir. Bu, bugüne kadarki en büyük – en büyük olmasa da – fidye yazılımı taleplerinden biri, muhtemelen Acer’ın 2020’nin dördüncü çeyreği için neredeyse 3 milyar dolar kazanç bildiren devasa bir şirket olması nedeniyle yapıldı.

Geçen yıl Travelex’e yapılan 6 milyon dolarlık fidye yazılımı saldırısının da arkasında yer alan grup, bu haftanın başlarında Acer’ı karanlık bir web portalında ihlal ettiğini ve hatta kanıt için bazı görüntülerle yayınladığını duyurdu. Görünüşe göre şirkete, çaldığı verileri internete sızdırmadan önce ödemesini yapması için 28. Marc’a kadar veriyor. REvil ve Bleeping Computer’ın gördüğü bir Acer temsilcisi arasındaki bir sohbette, hackerlar geçen Çarşamba ödeme yapılmışsa şirkete yüzde 20 indirim teklif etti.

Durum sorulduğunda, Acer bunun bir fidye yazılımı saldırısı olduğunu kabul etmiyor, yalnızca Bleeping Computer’a “son zamanlarda gözlemlenen anormal durumları birden çok ülkedeki ilgili kolluk kuvvetlerine ve veri koruma yetkililerine rapor ettiğini” söyledi. Güvenlik ihlalini bir Microsoft Exchange güvenlik açığına bağlayan, Advanced Intel’in Andariel siber istihbarat platformuydu. Hatırlayacak olursanız, Microsoft yakın zamanda kötü aktörlerin istismar ettiği dört Exchange güvenlik açığı için yama yayınladı. Borsa kusurlarını içeren saldırıların çoğunun arkasında Çin devletinin sponsorluğundaki bir kuruluş olduğuna inanılıyor, ancak diğer gruplar da bundan faydalanmış olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Acer 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü: Huawei, akıllı telefonlar için tescilli HarmonyOS’un Çarşamba günü …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör