Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, Neden Üç Ay Ortadan Kayboldu

blank
Alibaba'nın CEO'su Jack Ma, Neden Üç Ay Ortadan Kayboldu

İçerik: Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, Neden Üç Ay Ortadan Kayboldu

Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, Neden Üç Ay Ortadan Kayboldu

Jack Ma, Çin’in en zengin adamı olmak üzereydi. Kasım 2020’de, başka bir ticari başarının arifesinde, açık sözlü milyarder aniden kayboldu. Ma’nın şirketi Alibaba, evinden çıkan bir çevrimiçi mağazadan dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birine yükseldi.

Bugün çevrimiçi alışveriş, bulut bilişim ve yapay zeka gibi hizmetlerle yaklaşık 800 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Teknoloji uzmanı, gösterişli varlığı ve tanıtım gösterileriyle tanınır. Binlerce çalışanı için partiler düzenledi ve onları You Raise Me Up gibi müzikal numaralarla serenat etti. Son girişimi Ant Group, Alipay mobil finans uygulaması aracılığıyla Çin’deki dijital ödeme pazarına hükmediyor.

Tartışmalı konuşma
Şirket, gücü geleneksel kurumlardan uzaklaştırarak Çin’deki bankacılıkta devrim yaratmayı hedefliyor. 24 Ekim’de Şangay’da Ant Group, borsada dünyanın en büyük ilk halka arzını başlatmaya hazırdı.

Bunun öncesinde Ma, Çin finans sistemini eleştiren tartışmalı bir konuşmayla yüksek profilli figürlerden oluşan bir meclise hitap etti. Ocak ayı sonuna kadar bir daha kamuoyunda görülmedi. Bu arada, ev hapsine konmuş veya başka bir şekilde gözaltına alınmış olabileceğine dair söylentiler vardı.

Hatta bazıları hala hayatta olup olmadığını sorguladı.

Yüksekten çağrıldı
Ma’nın hikayesi, BBC Radio 4 için girişimci Kathryn Parsons tarafından sunulan iki bölümlük yeni bir dizi olan The Real Internet Giants’ın bir parçası olarak araştırılıyor. Alibaba kurucusu, Çin bankalarını “rehin dükkanı zihniyeti” ile faaliyet göstermekle suçlamıştı. Ayrıca, dijital finansın yeni dünyasını düzenlemek söz konusu olduğunda, yetkililerin “bir havalimanını yönetmek için bir tren istasyonunu yönetme yolunu kullanmaya” çalıştıklarını da iddia etmişti.

Bu ifadeler bankacılık kurumunu kızdırdı ve bildirildiğine göre Başkan Xi Jinping’in dikkatine ulaştı.

Kısa süre sonra Ma ve yakın meslektaşları düzenleyicilerle bir toplantıya çağrıldı ve Ant Group’un dalgalanması durduruldu.

Ma’nın şirketlerindeki hisseler düştü ve değerinden yaklaşık 76 milyar dolar (54 milyar sterlin) silindi.

O görüşmeden sonra Jack Ma hiçbir yerde görünmedi.

‘Büyük sürpriz’
Geçmişte Ma’yla röportaj yapan Çinli bir analist olan Christina Boutrup, “O gün, Xi Jinping’in Çin’inde söylenebilecek ve yapılabilecek şeyler için görünmez kırmızı çizgiyi geçti” diyor.

“Onun için büyük bir sürpriz olduğuna inanıyorum. Ne kadar kötü gidebileceğini bilseydi, bu çizgiyi asla aşmazdı.” Sonunda, 20 Ocak 2021’de Ma bir hayır kurumu için kısa bir video adresi şeklinde yeniden ortaya çıktı. Daha sonra ertesi ay Çin’in tropikal adası Hainan’da golf oynarken görüldü. Bayan Boutrup, “Görünüşe göre çok düşük bir profile sahipti ki bu gerçekten yapabileceği en iyi şeydi” diyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, Neden Üç Ay Ortadan Kayboldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör