Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı

blank
Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı

İçerik: Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı

Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı: Haihua Biological şirketi tarafından bağımsız olarak geliştirilen ilk yerli nazal sprey yeni koronavirüs aşısı, klinik deneme aşamasına girdi. Burun spreyi aşısı, gen rekombinasyon teknolojisine dayalı olarak geliştirilmiştir. Yeni aşı, hızlı antikor üretimi (koruyucu antikorlar 7 günde üretilebilir), rahat kullanım ve tamamlanmış hayvan deneylerinde aşılamanın hızla yaygınlaştırılması özelliklerine sahiptir.

Yeni koronavirüs esas olarak solunum sistemi yoluyla bulaştığı için, aşı burun boşluğuna uygulanıyor, bu da insan vücudunda kas içi enjeksiyona göre daha geniş bir bağışıklık tepkisine neden olabiliyor ve hızlı bir şekilde mukozal bağışıklık, hücresel bağışıklık ve humoral bağışıklık elde edebiliyor.

Haihua Biyoloji baş bilim adamı Li Mingyi, burun spreyi COVID-19 aşısının 3-5 günde tüm vücudu kaplayabileceğini söyledi. Kullanımı kolay ve hızlı olmakla kalmaz, aşı üretim süreci basittir, teknoloji olgunlaşmıştır ve malzeme kaynakları çok geniştir, bu nedenle üretim maliyeti nispeten düşüktür.

Burun spreyi aşısı ile enjeksiyon aşısı arasındaki fark nedir?
Xiamen Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Beijing Wantai Biotechnology tarafından ortaklaşa geliştirilen nazal sprey grip virüsü taşıyıcı COVID-19 aşısı, geçen yıl Eylül ayında klinik denemelere başladı.

Nazal sprey influenza virüsü vektörü yeni koronavirüs aşısı, canlı bir virüs vektör aşısı yapmak için influenza virüsü vektörüne yeni koronavirüs gen segmentleri eklemek ve böylece insan vücudunu yeni koronavirüse karşı bir bağışıklık tepkisi üretmesi için uyarmaktır. Ayrıca aşılama yöntemleri açısından en büyük fark, geleneksel kas içi enjeksiyondan farklı olarak nazal sprey aşısının burun boşluğundan aşılanmasıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör