FDA, COVID-19’u Tespit Etmek İçin Yapay Zeka Kullanacak

blank
FDA, COVID-19'u Tespit Etmek İçin Yapay Zeka Kullanacak

İçerik: FDA, COVID-19’u Tespit Etmek İçin Yapay Zeka Kullanacak

FDA, COVID-19’u Tespit Etmek İçin Yapay Zeka Kullanacak:

Aşıların hızlı gelişiminin yanı sıra, FDA (Amerikan Sağlık Bakanlığı), yıkıcı virüse karşı devam eden mücadelenin bir parçası olarak acil kullanım için bir dizi COVID-19 atılımını temizledi. Şimdiye kadar, ajansın, CRISPR gen düzenleme teknolojisini ve Fitbit’in Flow ventilatörünü kullanan hızlı bir test olan, orta dereceli enfeksiyonlar için laboratuarda yapılmış monoklonal antikorlar dahil tıbbi ilerlemeleri onayladığını gördük. Açıklık kazanmak için en son araç, asemptomatik kişilerde COVID-19’un gizlenen belirtilerini tespit etmek için tasarlanmış ilk yapay zeka tabanlı tarama cihazıdır.

Tiger Tech COVID Plus Monitor olarak adlandırılan cihaz, kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olan yaygın bir COVID-19 anormalliği olan hiper pıhtılaşma gibi virüsün biyolojik belirteçlerini kontrol etmek için ışık sensörleri ve küçük bir bilgisayar işlemcisi kullanan bir kol bandıdır. Bir kişinin koluna bağlandıktan sonra, monitörün yerleşik sensörleri üç ila beş dakikalık bir süre içinde kan akışından nabız sinyalleri toplamaya başlar. İşlemci daha sonra ölçümlerden önemli bilgileri çıkarır ve bunları makine öğrenimi modeli aracılığıyla besler. Testin pozitif biyobelirteçler gösterip göstermediği (hiper pıhtılaşma gibi) veya kesin olmadığı dahil olmak üzere nihai sonuçlar, farklı renkli ışıklarla temsil edilir.

FDA duyurusunda, kol bandının COVID-19’u teşhis etmek için tasarlanmadığını ve bu nedenle düzenli bir testin yerini almaması gerektiğini vurguluyor. Semptomatik kişilerde kullanılmak üzere de tasarlanmamıştır. Bunun yerine, okuma, potansiyel olarak asemptomatik bireylerde bir ateşi göstermiyorsa, bir sıcaklık kontrolünün yanı sıra bir destek veya önlem olarak kullanılması amaçlanmıştır. Ajans, iki tarama aracının birlikte, virüsün sağlık tesisleri, okullar, işyerleri, eğlence parkları, stadyumlar ve havaalanları da dahil olmak üzere bir dizi kamu ortamında yayılmasını engellemek için kullanılabileceğini söyledi.

Monitörün klirensi, hastanelerde ve okullarda benzer sonuçlar gösteren klinik çalışmaları takip eder. Hastane ortamında cihaz, COVID-19 biyobelirteçlerini yüzde 98,6 oranında doğru bir şekilde tespit ederken, aynı zamanda gösterge işaretlerine sahip olmayanları yüzde 94,5 oranında doğru bir şekilde tespit etti. FDA’ya göre okul denemesi sonuçları esasen doğruladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: FDA, COVID-19’u Tespit Etmek İçin Yapay Zeka Kullanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek: Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör