TikTok, Şiddet Videolarının Erişimini Sınırlandırıyor

İçerik: TikTok, Şiddet Videolarının Erişimini Sınırlandırıyor

TikTok, Şiddet Videolarının Erişimini Sınırlandırıyor:

Görünüşe göre TikTok, Myanmar ordusunun şiddetli darbesine potansiyel katkısını sınırlamak için çabalıyor. The Verge’in belirttiği gibi, Dünyanın Geri Kalanı, TikTok’un darbeyi destekleyen şiddet içeren videolar yayınlayan bazı Myanmar hesaplarını gecikmeli olarak yasakladığını öğrendi. Sosyal ağ, yaptığı açıklamada, şiddet içerikli materyalleri teşvik eden hesapları “agresif bir şekilde” çökertdiğini ve ılımlılığını artırdığını, ancak kaldırma işlemlerinin ciddi bir şekilde Mart ayı başlarında (darbenin başlamasından bir ay sonra) başladığını ve yalnızca sınırlı bir etkisi oldu.

Videoların doğası değişir. Bazıları ordudan ve polisten gelen şiddetli tepkileri haklı çıkarmaya yardımcı olurken, diğerleri protestocuları yürüyüşe çıkarsa doğrudan ölümle tehdit ediyor. Diğerleri, yabancılar ve Müslümanların protestocuları manipüle ettiğine dair desteklenmeyen iddialar gibi yanlış ve nefret dolu iddialar yayıyor. Videoların çoğu bireysel hesaplardan geliyor ve ortak bir mesaj verseler bile koordine edilmeleri gerekmiyor.

RoW, TikTok’un Birmanca konuşan moderatör ve diğer temsilcilerin eksikliğinin bir rol oynamış olabileceğini öne sürdü. Kültür ve bağlam hakkında derin bir anlayış olmadan, TikTok ve bunun gibi platformlar reaktif olma eğilimindedir ve otomatik denetlemenin yakalayamayacağı videoları kaçırabilir.

Bir bakıma TikTok, Rohingya Müslümanlarına ve Arakanlı Budistlere yönelik işlenen zulümlere karşı Facebook’un başarısız yaklaşımından aldığı dersleri yeniden öğreniyor. Facebook, darbe yanlısı güçleri neredeyse anında çökertmeye başladı ve Şubat ayının sonlarına doğru ordunun ana sayfasını çekti. Ordunun şiddeti teşvik etme olasılığı için hazırlanmıştı. TikTok’un göreceli olarak hazırlıksız olması, tehditleri ve yanlış bilgileri yaymak isteyen darbeciler için burayı bir sığınak haline getirmiş olabilir.

Henüz TikTok videolarını ölümlerle doğrudan ilişkilendiren bir kanıt yok. Öyle olsa bile, rapor TikTok’a harekete geçmesi ve şiddet içeren bir klibin protestocuları öldürmesi ya da onları sokaklara çıkmaktan caydırması olasılığını en aza indirmesi için baskıyı artırabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TikTok, Şiddet Videolarının Erişimini Sınırlandırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor:Bülten savaşları kızışmaya devam ediyor. Alt yığın hızla büyüyor gibi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör