Türk Telekom’dan 5G’de Yeni Dünya Rekoru

blank
Türk Telekom'dan 5G'de Yeni Dünya Rekoru

İçerik: Türk Telekom’dan 5G’de Yeni Dünya Rekoru

Türk Telekom’dan 5G’de Yeni Dünya Rekoru:

Türkiye’nin Türk Telekom dijital dönüşümünün lideri, yeni teknolojileri deneyen, üreten ve ihraç eden ülke olma hedefiyle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Türk Telekom, Nokia ile 4.5G test ağında gerçekleştirdiği testte 5 Gbps’nin üzerindeki hızlara ulaşarak dünya rekoru kırdı.

Türkiye’nin en hazır operatörü Türk Telekom 5g ile güçlü fiber altyapı, 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirilen deneyde Nokia işbirliği 4,5 Gbps, daha yüksek hıza ulaşan bu alanda yeni bir dünya rekoruna imza attı. Böylelikle Türk Telekom, 5G Yeni Radyo Taşıyıcı, 8 taşıyıcı (8CC) ile birleşmek için en üst düzey ‘milimetre dalga’ teknolojisini taşıyan 5G bağlantı hızı spektrumu, Türkiye’de ilk kez operatör destekli akıllı telefonlara teşebbüs ediyordu.

“Türkiye hazır 5g’y en büyük operatör Türk Telekom yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol üstleniyor”

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “5G test ağı üzerinden sadece Milimetre Dalga spektrumunu kullanarak yaptığımız deneme ile 4,5 Gbps’nin üzerindeki hızlara ulaşarak dünya rekoru kırdık. Kullanıcılara ve operatörlere pek çok fayda sağlayan bu teknoloji sayesinde 5G’nin vaat ettiği yüksek hız ve geniş kapasite hedeflerine ulaştık. Bu teknolojiler aynı zamanda 6G’de kullanılması planlanan ultra yüksek hız ve kapasite sağlayan ‘Terahertz’ sistemlerinin olgunlaşması ve önünü açan bir köprü görevi görüyor. Türkiye’nin en hazır operatörü olarak fiber altyapımızla 5g güçlü, bu teknoloji hakkında daha önemli bir deneyim rekorla sonuçlandırmaktan mutluluk duyuyoruz. “Bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizde tüm yeni nesil teknolojilerin gelişimine öncülük etmeye devam edeceğiz.”

Nokia Türkiye Ülke Genel Müdürü Özgür Erzincan, “Türk Telekom ile 30 yılı aşkın süredir devam eden ortaklığımız üzerine, sadece Türkiye için değil, küresel telekom sektörüne imza atarak önemli bir kilometre taşına daha imza attık. Nokia’nın ticari 5G ağ ekipmanıyla bu rekor Nokia’nın 5G ve yenilikteki liderliğinin kanıtıdır ”.

Türk Telekom, Ankara Genel Müdürlük Binası İnovasyon Merkezi’nde Nokia ile birlikte gerçekleştirilen bir deneyde 3G teknolojisini kullanarak 3G teknolojisini kullanan 100MHz bant genişliği ile 8 taşıyıcıyla tek telefon üzerinden en yüksek 5G hızına ulaştı. Denemede, 5GPP Standartları ile uyumlu 5 taşıyıcı destekli QC SDX5 4,5G mmWave modülüne sahip 55G akıllı telefon ile 8 Gbps’nin üzerindeki hızlara ulaşıldı. Daha önce 5G’nin orta bant spektrumu olarak adlandırılan 3.5 GHz’de dünya rekoru kıran Türk Telekom, bu kez XNUMXG’nin sadece 26 GHz milimetre dalga spektrumunu kullanarak bu alanda dünya rekoru kırdı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Telekom’dan 5G’de Yeni Dünya Rekoru

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör