Facebook, Fransa’da Güvenlik Sorunları Nedeniyle Dava Edilecek

blank
Facebook, Fransa'da Güvenlik Sorunları Nedeniyle Dava Edilecek

İçerik: Facebook, Fransa’da Güvenlik Sorunları Nedeniyle Dava Edilecek

Facebook, Fransa’da Güvenlik Sorunları Nedeniyle Dava Edilecek.

Facebook rutin olarak nefret ve yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için çok az şey yapmakla suçlanıyor ve bunun sonucunda yakında bir mahkeme savaşıyla başa çıkabilir. Kâr amacı gütmeyen basın özgürlüğü grubu Sınır Tanımayan Gazeteciler (diğer adıyla Reporters sans frontières veya RSF), Fransa’da Facebook’u, nefret söylemi ve yalanlarla mücadele için “aldatıcı” vaatlerle ülkenin tüketici yasasını ihlal ettiği iddiasıyla dava etti. RSF, sosyal ağın “güvenli” ve “hatasız” bir alan sunduğunu iddia etti, ancak pratikte nefret ve yanlış bilgilerin yayılmasına izin veriyor.

Gazetecilik savunuculuk grubu, Fransa’da nefret ve yanlış bilginin yayılmasına izin verildiği örneklere işaret etti. Örneğin Facebook yanlış aşı bilgilerini yasakladığını söylerken, kar amacı gütmeyen First Draft sosyal medya devini ülkedeki aşı komplolarının “merkezi” olarak etiketledi. Bir AFP çalışmasına göre, COVID-19 komplo videolarının büyük ölçüde kontrol edilmemesine de izin verdi.

RSF ayrıca Facebook’un Charlie Hebdo (2015 katliamının hedefi), TV programı Quotidien ve L’Union gazetesine yönelik nefret söylemini ve tehditleri durdurmak için çok az şey yaptığını iddia etti. RSF, UNESCO’nun Facebook’u kadın gazeteciler için “en az güvenli” yer olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Böyle bir davanın başarılı olacağının garantisi yok. Facebook taciz, nefret söylemi ve yanlış bilgileri yakalamasına ve işaretlemesine yardımcı olan yeni ve geliştirilmiş araçlara işaret edebilir, bazı gönderileri tamamen kaldırmanın bir sicilinden bahsetmeye gerek yok. Her şeyi engellemese bile en azından güvenlik ve doğruluk için savaşıyor. Dava, mahkemeyi Facebook’un daha fazlasını yapabileceğine ikna etmeye dayanabilir.

Dava başarılı olursa, Fransa’nın çok ötesinde yankıları olabilir. RSF’nin belirttiği gibi, Facebook’un hizmet şartları dünya çapında benzerdir – her türlü zorunlu değişiklik her yerde geçerli olabilir. Yasal mücadele, Facebook’a çabalarını hızlandırması veya en azından mevcut uygulamalarını savunması için baskı uygulayabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Fransa’da Güvenlik Sorunları Nedeniyle Dava Edilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör