Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Performansı

blank
Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Performansı

İçerik: Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Performansı

Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Performansı:Göz alıcı tasarıma sahip Huawei Mate 20 Lite 64 GB, geniş ekranlı modellerden vazgeçemeyenler için iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Çentikli ekran tasarımıyla öne çıkan model, yekpare cam arka yüzü ve kıvrımlı metal çerçevesiyle şık bir görünüme kavuşuyor. Orta segment cihazlar arasında yer alan ürün, yapay zeka destekli kamerası ve arayüzü sayesinde keyifli bir kullanım sunuyor.

Huawei Mate 20 Lite 64 GB özellikleri arasında uzun şarj ömrü öne çıkıyor. 3750 mAh batarya kapasiteli model, gün içinde iletişiminizin sekteye uğramasına engel oluyor. Hızlı şarj desteği bulunan ürün, iletişim veya eğlencenize kaldığınız yerden devam etmeniz için hızla bataryayı dolduruyor. Ultra Güç Tasarrufu Modu, prize erişiminizin mümkün olmadığı durumlarda size daha fazla güç kazandırmak için gereksiz tüm arka plan uygulamalarını kapatıyor ve güç tüketimini minimuma indiriyor.

AI (Yapay Zeka) Kamera

blank
 • AI destekli çift lensli arka kamera
 • Ön tarafta da çift lensli kamera
 • Iffy AR efektleri

Huawei’in Mate 20 Lite ile yaptığı büyük itici güç, onun Huawei P20 ve Huawei P20 Pro gibi “AI destekli bir akıllı telefon” olması, ancak bununla beraber önemli ölçüde daha düşük bir fiyat etiketi olması.

Her ihtiyacınıza yardımcı olan Alexa benzeri asistanı kullanmaya başlamadan önce, şirketin mütevazı yapay zeka desteği, esas olarak kamera ile birlikte çalışıyor. İlgili bölümde kamera performansının özüne değineceğiz, ancak yapay zeka geliştirmeleri önden odaklanmaya değer.

Kamera uygulamasını açıp bir konuya işaret eden Huawei Mate 20 Lite, sahneyi okuyacak ve uygun ayara otomatik olarak ayarlanacaktır. Bulutlu bir günse, bunu deşifre edecek ve gerekli değişiklikleri yaptığını size bildirecektir. Aynısı, iç mekandaysanız veya köpeğinizin fotoğrafını çekiyorsanız da geçerli.

Bunu göz ardı etmek cazip geliyor, dijital kameraların yıllardır otomatik ayarlarıyla yaptıklarının basit bir uzantısı, çekimlerinizi çevre koşullarına göre ayarlıyor. Ancak Huawei’nin sisteminin ortamınızı aktif olarak okuma biçimi oldukça etkileyicidir. Bu sadece bazı belirsiz ışık seviyelerine tepki verme durumu değildir.

Burada öne çıkan bir diğer fotoğraf özelliği de Huawei Mate 20 Lite’ın öne bakan kameralarıdır. Derinlik bilgisi için süper keskin 24 MP sensör ve 2 MP ikincil lens ile alışılmadık bir şekilde pompalanırlar. Bu, telefonun önünde değil arkasında görmeyi beklediğiniz türden bir şey.

Tasarım

blank
 • Şık iPhone X-aping tasarımı
 • Büyük ama kullanımı kolay

Huawei, P20 ailesi ile başlattığı tasarım yaklaşımını genel olarak sevindirici sonuçlarla sürdürdü. Mate 20 Lite, ikiz cam yüzeyler arasına sıkıştırılmış kıvrımlı metal çerçeve ile iPhone X düşünce tarzını takip ediyor.

İPhone X’den çok daha büyük ve daha çok yeni iPhone XS Max’e benziyor. Buna rağmen kullanımı şaşırtıcı derecede kolay.

Bu birkaç nedene indirgenebilir. Bunlardan biri,% 81 ekran / gövde oranı için çerçevenin makul bir miktarını kaldıran kenardan kenara ekrandır. Hâlâ bir çenesi var ama pek göze çarpmıyor.

Huawei Mate 20 Lite’ın kullanımının bu kadar kolay olmasının bir başka nedeni de hem ince hem de nispeten hafif olmasıdır. Yalnızca 7,6 mm kalınlığında ve 172g onu 145g Huawei P20 Lite’dan biraz daha ağır yapsa da, daha geniş yüzey alanı sayesinde gerçekten böyle hissetmiyor.

Elbette günümüzde çoğu modern telefon benzer şekilde hassas bir yapıya sahip ve her el cihazının dayanıklılığını bu şekilde test etmek mantıklı değil. Yani telefonunuzu kılıf ile beraber kullanmak mantıklı gözüküyor.

Mate 20 Lite’ın güç ve ses düğmeleri iyi konumlandırılmış, ancak bunlardan biri onu diğerinden ayırmak için küçük bir doku kullanabilir. Yine de hızlı parmak izi tarayıcının arka tarafa yerleştirilmesi konusunda hiçbir endişemiz yok ve ayrıca bulmayı daha da kolaylaştırmak için güzel bir şekilde gömülü.

Hem NFC hem de kulaklık jakının mevcut ve hesaba katılmış olduğunu görmek güzel.

Ekran Özellikleri

blank
 • Büyük ve çekici 6,3 inç FHD + ekran
 • Çentik isteğe bağlı olarak gizlenebilir
  Huawei Mate 20 Lite ekranın geniş boyutlarından bahsetmiştik, ancak kalitesine değinmedik. Ve bu, paketin daha hoş kısımlarından biri olarak ortaya çıkıyor.

Bu 6,3 inç IPS LCD, canlı ancak makul derecede doğru renklerle gözü yormuyor. Göze çarpacak kadar parlak olmadı, ancak kullanıcılara göre dış mekan kullanımı için yeterince parlaktı.

1080 x 2340 çözünürlük, 6,3 inçlik bir ekranda kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak kendimizi hiçbir noktada farklı pikseller fark ederken bulamadık.

Şöyle söyleyin: 4K HDR ekranlı bir Sony Xperia XZ2 Premium’dan doğrudan geçtik ve çok bariz bir aşağı adım gibi gelmedi. Herhangi bir analitik metriğe göre büyük bir düşüş olduğunu açıklığa kavuşturalım, ancak pratikte günlük kullanımda bu ekranı kullanmak göreve bağlı olmaktan çok daha fazlasıdır.

Bunun bir kısmı, Mate 20 Lite’ın ekranının uzatılmış 19.5: 9 en boy oranıyla telefonun ön tarafına hakim olduğu gerçeğine bağlı. Video içeriği ve uygulamalar hala bu uzun form faktöründen gerçekten yararlanmamaktadır, ancak oyunlar genellikle ilk başlattığınızda uygun seçeneği seçerseniz doldurulacaktır.

Aksi takdirde, ekran çentiğin altında oldukça hoş bir şekilde tamamlanır. Tam ekran boyutu sayesinde bu, daha küçük telefonlarda (iPhone XS dahil) olduğu kadar kısıtlayıcı gelmiyor.

Elbette, ayarlar menüsünde çentiği kalıcı olarak gizlemeyi seçerseniz, her iki tarafta da biraz siyah olmayan kontrastı elde edersiniz. Aynı derin siyahları elde edemeyeceğiniz, bunun gibi OLED olmayan bir ekranla bu kaçınılmazdır.

Pil ömrü

blank
 • 3750 mAh batarya
 • Sağlam ama sıradışı

Huawei Mate 20 Lite, ortalamadan daha büyük ekranına eşlik etmek için ortalamanın üzerinde bir pil barındırıyor.

3.750 mAh’de, daha küçük cihazlarda (Huawei P20 Lite gibi) alma eğiliminde olduğunuz 3.000 mAh pillerden biraz daha büyüktür. Bununla birlikte, 6,3 inçlik bir ekranı paylaşan Honor Play ile tam olarak aynı boyutta.

Bununla birlikte, özellikle ağır bir oyun seansının (arka arkaya birkaç PUBG, Guns of Boom ve Asphalt 9 turu) ve bir grup fotoğrafçılığın, pili fişten çekildikten sadece 8 saat sonra tam şarjdan% 28’e düşürdüğünü bulduk.

Ekran parlaklığı tamamen dolduğunda 90 dakikalık 720p döngüsel bir videonun standart pil testimiz altında, Huawei Mate 20 Lite ortalama olarak şarjının% 14’ünü kaybetti.

Bu tam olarak muhteşem değil, ancak% 20 kaybeden Honor Play’den daha iyi. Ayrıca% 17 ile yukarıda bahsedilen Huawei P20 Lite’dan daha iyi, ancak% 10’da Moto Z2 Play’in gerisinde kalıyor.

Pil ömrü söz konusu olduğunda, Huawei Mate 20 Lite genel olarak sağlıklı bir puan alıyor.

Kamera

blank
 • 20MP + 2MP arka kamera, f / 1.8 lens
 • 24MP + 2MP ön kamera

İncelememizin başında tartışıldığı gibi Huawei, Huawei Mate 20 Lite’ın çift selfie kameraları ve dikkat çeken özellikleriyle selfie çeken gençleri açıkça hedefliyor.

Ancak normal çekimler söz konusu olduğunda da sakat değil. Çift kamera kurulumu (derinlik bilgisi için 2 MP asistanı olan 20 MP kamera), P20 ailesinin Leica markasından yoksun olabilir, ancak yine de Huawei’nin etkileyici yapay zeka algoritmalarına ve fotoğraf ilkeleri konusunda giderek artan ustalığına sahiptir.

Bu amaçla, yeterince ışıkla oldukça etkileyici çekimler yapabildik. Renkler patladı, pozlama genel olarak dengelendi ve çekim hızları güzel ve hızlıydı.

Yukarıda bahsedilen AI özellikleri, özellikle bulutlu bir günde yardımcı olmuş gibi görünüyordu, parlaklığı ve tonu oldukça canlı ve prezentabl bir şeye getiriyordu.

Kamera, daha az ideal veya iç mekan aydınlatmasında biraz zorlanıyor, ancak yüksek gürültü seviyeleri var.

Diyafram modunun abartılı bokeh etkisi, konuyu öne çıkarmada oldukça etkilidir, ancak özellikle zevkimize göre değildi. Bu çok yanlış ve çok agresif, ancak bu, gerçekte f / 0,95 ile f / 16 arasında herhangi bir yere ayarlanabilir – aslında Apple’ın uygulamasından önce gelen bir özellik.

Etkileyici görünümlü çift kamera kurulumundan dolayı selfie çekimlerinden büyük kazançlar bekleyenler de biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu fiyat noktasında diğer akıllı telefonlardan özellikle daha kötü değiller, ancak özellikle daha az ışıkta önemli ölçüde daha iyi değiller.

Bu arada, çeşitli Portre modu ışıklandırma seçenekleri (tekrar Apple riffing’e döndük), deneyimlerimizdeki konuları iyileştirme konusunda oldukça etkisiz kaldı. Biraz daha incelikli Instagram benzeri filtreler olarak karşımıza çıkıyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Performansı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü: Huawei, akıllı telefonlar için tescilli HarmonyOS’un Çarşamba günü …

guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
trackback
Teknoloji haberleri - 2021’in en iyi telefonları
23/03/2021 20:57

[…] Huawei Mate 20 Lite […]