NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

blank
NASA, 19 Nisan'da Mars Helikopterini Uçurmaya Çalışacak

İçerik: NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek:

NASA’nın Perseverance gezgini, Ingenuity adlı bir mini helikopteri Mars’ta konuşlandırmaya hazırlanıyor. Dört kiloluk, dört kanatlı rotorlu uçak başka bir gezegende türünün ilk uçuşunu deneyecek ve bu süreçte Dünyalıların diğer dünyaları uzaktan keşfetme biçimini dönüştürebilecek yeni bir hareketlilik modunu test edecek.

Tekne şu anda, Şubat ayında Mars’ın Jezero kraterine inen Perseverance’ın göbeğine bağlı durumda. Bebek helikopteri ilk uçuşunda indirmeye yönelik ilk adımlardan biri, Perseverance’ın koruyucu bir mermi düşürdüğü ve Ingenuity’yi ilk kez parlak Mars güneşine maruz bıraktığı bu hafta sonu geldi. Pazar günü gezginin Twitter hesabı, “Enkaz kalkanından uzaklaşın ve işte helikoptere ilk bakışımız,” dedi.

Uzağa enkaz kalkanı gidiyor ve işte helikoptere ilk bakışımız. Yanlamasına istiflenmiş, katlanmış ve yerine kilitlenmiş, yani ben onu yere koymadan önce yapmam gereken ters origami var. İlk olarak, buradan arabayla birkaç gün uzaklıkta, belirlenmiş “helikopter pistine” gideceğim.

Enkaz kalkanını düşürdükten sonra Perseverance, NASA yetkililerinin Salı günü bir basın toplantısında açıklamayı planladığı Ingenuity’nin uçuş bölgesine sürmek için birkaç gün geçirecek. Helikopter yere indirilecek ve Perseverance, yaklaşık 330 fitlik güvenli bir mesafeye kayacak ve Ingenuity’nin rotor kanatlarının kilidini açmasına ve birkaç spin testi yapmasına izin verecek. NASA, ilk test uçuşlarının “Nisan ayının ilk haftasından önce” gelmesini bekliyor.

Uçuş bölgesinin yapay sınırları, nerede olursa olsun, Ingenuity’nin uçuş testleri sırasında içinde kalması gereken 50 fit uzunluğunda oval bir arazi parçası olacaktır. Azim, helikopteri bu uçuş bölgesinin bir ucuna yakın bir yerde, uzay mühendislerinin helikopter pisti olarak adlandırdığı bir yerde indirecek.

İlk helikopteri Mars’a yerleştirmek kolay bir iş değil. Ingenuity’nin NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki mühendis ekibi, Dünya’nınkinden 100 kat daha ince bir Mars atmosferini hesaba katmak zorundaydı, bu da aracın kendisini yerden kaldırmak için Dünya’ya giden helikopterlerden çok daha fazla çalışması gerektiği anlamına geliyor.

Ve bu sadece daha güçlü bir oyuncak insansız hava aracı değil: Ingenuity, geçen yaz Dünya’dan kalkış sırasında şiddetli gürlemeden Mars’ın Şubat ayında Mars’ın atmosferinden geçen yedi dakikalık iniş sekansına kadar, Mars’a son derece çalkantılı bir yolculuğa dayanacak şekilde inşa edilmiş 85 milyon dolarlık bir uzay aracıdır. Tasarımının ayrıca, imzacıların uzay araçlarının diğer gezegenlerin ortamlarını kirletmemesini sağlayan uluslararası 1967 Dış Uzay Antlaşması’na da uygun olması gerekiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör