Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

İçerik: Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor:

Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini gösteren yeni bir RAM modülünü tanıttı. Samsung, 512GB DDR5 modülünün DDR4’ün iki katından fazla 7.200 Mbps hız sunan High-K Metal Gate (HKMG) teknolojisini ilk kullanan olduğunu söyledi. Şu anda, veri-aç süper hesaplama, yapay zeka ve makine öğrenimi işlevlerini hedefliyor, ancak DDR5 sonunda normal PC’lere giden yolunu bulacak ve oyun ve diğer uygulamaları artıracak.

Samsung, GPU’larda kullanılan GDDR6 yongaları ile ilk olarak 2018 yılında HKMG teknolojisini kullandı. Intel tarafından geliştirilen bu ürün, normal polisilikon geçit elektrotlarının yerini alan metallerle silikon yerine hafniyum kullanıyor. Tüm bunlar, akım sızıntısını azaltırken daha yüksek talaş yoğunluklarına izin verir.

Her yonga, 128 Gb veya 16 GB kapasite için sekiz kat 16 Gb DRAM yongası kullanır. Hal böyle olunca Samsung’un 512GB RAM modülü yapmak için bunlardan 32 tanesine ihtiyacı olacak. Daha yüksek hız ve kapasitenin yanı sıra Samsung, çipin HKMG olmayan modüllere göre yüzde 13 daha az güç kullandığını söyledi – veri merkezleri için ideal, ancak normal PC’ler için de o kadar kötü değil.

7.200 Mbps hızıyla Samsung’un en son modülü, tek bir kanalda yaklaşık 57.6 GB / s aktarım hızı sunacak. Samsung’un basın açıklamasında Intel, belleğin yeni nesil “Sapphire Rapids” Xeon Ölçeklenebilir işlemcileriyle uyumlu olacağını belirtti. Bu mimari, sekiz kanallı bir DDR5 bellek denetleyicisi kullanacak, böylece 460 GB / sn’ye kadar yüksek bellek aktarım hızlarına sahip çok terabaytlı bellek yapılandırmalarını görebiliyorduk. Bu arada, ilk tüketici bilgisayarları 2022’de AMD’nin DDR5’i desteklediği söylenen Zen 4 platformunu tanıtmasıyla gelebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek:Windows 10’un bir sonraki büyük güncellemesi, gecikmiş tek bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör