Smart, Patlamayan Lastik İçin NASA Teknolojisini Kullanıyor

blank
Smart, Patlamayan Lastik İçin NASA Teknolojisini Kullanıyor

İçerik: Smart, Patlamayan Lastik İçin NASA Teknolojisini Kullanıyor

Smart, Patlamayan Lastik İçin NASA Teknolojisini Kullanıyor:

NASA, 50 yıldan fazla bir süredir gelişmiş teknolojisini günlük ürünlere aktarmaktadır. Uzay ajansının malzemeleri hafızalı köpük şiltelerden akıllı telefon ve dijital kamera görüntü sensörlerine kadar her şeye sızdı. Bu nedenle, çığır açan lastik teknolojisinin NASA yan ürünleri olarak adlandırılan uzun listeye eklenmesi sadece bir zaman meselesiydi. Smart adlı bir girişim, Metl adlı bir bisiklet lastiği için, başlangıçta Ay ve Mars gezicileri için tasarlanmış olan havasız şekil hafızalı alaşım (SMA) lastik teknolojisini kullanıyor.

Şişirme gerektirmeyen birbirine bağlı yaylardan oluşan Smart, süper elastik lastiklerin engebeli arazilere düz gitmeden dayanacak şekilde titanyum gibi yapıldığını iddia ediyor. Esasen, lastik tüpleri çöp kutusuna fırlatmaktan bıkmış çevre bilincine sahip bisikletçilerin delinmesiz sürüş beklentisinin cezbedebileceğini umuyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi, orijinal olarak SMA’yı, tipik elastik pnömatik lastik malzemesini şiddetli tersine çevrilebilir gerilme ve deformasyona dayanabilen bellek alaşımlarına dönüştürerek geliştirdi. NASA mühendisleri, delinmelerle mücadele etmek için, düzensiz ay ve Mars arazisine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve orijinal şekline geri dönebilen, ancak yine de gelişmiş kontrol sağlayan bir lastik yaratmaya başladı. Doğal olarak, tüm bu işlevler arazi bisikletine hitap ediyor.

Smart, NASA onaylı bir girişim olarak, önümüzdeki yılın başlarında tüketicilere sunması planlanan Metl lastiği konusunda uzay ajansı ile yakın bir şekilde çalıştı. Ford’un sahip olduğu e-scooter paylaşım şirketi Spin’de zaten bir ortak buldu. Survivor: Fiji şampiyonu Earl Cole ve blockchain mühendisi Brian Yennie’nin ortak kurduğu Smart, lastiklerinin de arabalara doğru yol alacağını düşünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Smart, Patlamayan Lastik İçin NASA Teknolojisini Kullanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı. Uber, 2017’de Londra’da 2025’e kadar tamamen elektrikli …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör