Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar

blank
Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar

İçerik: Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar

Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar:

Giyilebilir teknoloji genellikle faydalıdır, ancak nadiren en sevdiğiniz süveter kadar rahattır. MIT CSAIL, bu teknolojiyi düpedüz rahatlatabilir. Araştırmacıları, “dokunsal elektronikleri” her gün giyeceğiniz yumuşak, nefes alabilen giysi gibi görünüp hissederken daha ince vücut hareketlerini bile izleyebilen akıllı giysiler geliştirdiklerini söylüyorlar.

Tekstiller, basınca tepki veren ve rastgele 3D şekilleri tutan hem geleneksel malzeme hem de piezorezistif lifler kullanılarak makinede örülmüştür. Makine öğrenimi, tutarlı çıktı üretmeleri için sensörlerin kalibre edilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olur. Bu arada sinir ağları, ham girdi dizilerini daha kullanılabilir veri “çerçevelerine” dönüştürür ve pozları tahmin eder. Sonuç, pek çok veri noktasını müdahaleci olmayan bir şekilde yakalayabilen, aynı zamanda tüm vücudunuzda sensörlere ihtiyaç duymadan ne yaptığınızı anlayabilen bir sistemdir.

İlk prototipler çok çeşitli olasılıkları kapsar. Eldivenler dokunduğunuz şeyi algılayabilirken, çoraplar çömeldiğinizi veya parmaklarınızın ucunda ayakta durduğunuzu anlayabilir. Akıllı bir yelek, pozları ve hatta oturduğunuz kanepenin dokusunu bile tanıyabilir. Ayrıca kolunuzdaki baskıya tepki veren bir kılıf da var.

Teknoloji, uygun fiyatlı malzemeler kullanılarak yapılmıştır ve toplu üretimi nispeten kolay olacaktır.

CSAIL, insanlar için bir dizi kullanım öngörüyor. Sporcular duruşlarını kaydedebilir ve çaylakların formlarını mükemmelleştirmesine yardımcı olabilir. Yardımlı bakım sakinleri, düştüklerine dair işaretler varsa daha erken yardım alabilirler. Bununla birlikte, teknoloji robotlara bile yardımcı olabilir – robotlara görevleri taklit etmeyi öğretebilir veya normalde sahip olmadıkları gelişmiş dokunma duygusuyla onlara bir “dış görünüm” verebilirsiniz. Başka bir deyişle, gardırobunuzun bir parçası olmasa bile bu yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook VR Bilekliği ‘Beyin sinyalleri’ ile Çalışacak

Facebook VR Bilekliği ‘Beyin sinyalleri’ ile Çalışacak: Facebook, yakında çıkacak artırılmış gerçeklik gözlüklerini kontrol etmek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör