Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor

blank
Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor

İçerik: Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor

Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor:

Geçen haftaki raporlar, Instagram’ın 13 yaşın altındaki çocuklar için bir platform başlatmayı planladığını ortaya koydu ve yöneticiler, fotoğraf paylaşım uygulaması için “gençlik çalışmalarını bir öncelik olarak belirlediklerini” söylediler. Şimdiden çocuk savunucuları, Facebook’un sahip olduğu sitenin “çocukların verilerini toplayacağını ve ayrıntılı profillerinden yararlanacağını” söyleyerek alarmı çaldılar.

Bu savunucuların endişelenmek için iyi nedenleri var.

27 yaşında bir bin yıl olarak, sosyal medya hayatımıza hakim olmadan önce büyüyen son neslin bir parçasıyım. Çocukluğum Facebook, Twitter ve Instagram’dan ve “çevrimiçi olmanın” getirdiği baskılardan uzaktı. Çocukların bu baskıya maruz kalması gerektiğine ikna olmadım.

Instagram’a üniversitede ikinci sınıf öğrencisi olarak katıldığımda, detaylara ve estetiğe gösterilen özen beni aynı anda içine çekmiş ve korkutmuştu. Kıyafetlerden plaj tatillerine kadar sahadaki her çekim gösterişli ve zarif görünüyordu. Yavaşça ayağımı buldum ve kendi topluluklarımın aldığı teşekkürlere ve kafelerdeki sanatsal çekimlerime bağımlı hale geldim.

Neyse ki, 2013’te Instagram’a katıldığımda, ne paylaştığımı ve tükettiğimi anlayacak kadar büyümüştüm. Çoğu görüntüde filtrelerin ve Photoshop’un iş başında olduğunu ve bu nedenle kendimi onlarla karşılaştırmamam gerektiğini biliyordum. Bu noktada, güvensizliklerimin çoğuyla savaştım ve göründüğüm şekilde rahatladım. Bazı etkileyiciler bana nasıl giyinmem gerektiğini veya hangi moda ya da makyaj “hatalarından” kaçınmam gerektiğini söylemeden kendi başıma uzlaşmaya vardığım şeylerdi.

Öyleyse, çocuklara FOMO’ya neden olan her Hangout’un veya mükemmel fotoğraf tatilinin birinin hayatının hikayesinin sadece bir kısmını anlattığı öğretilmeden önce, Instagram benzeri bir platforma daha erken maruz kalmanın ne kadar zararlı olacağını bir düşünün. Çocuklar gördüklerine ve duyduklarına inanmaya daha yatkındırlar ve muhtemelen gerçekliği cilalanmış, filtrelenmiş görüntülerden ayırt etmekte zorlanacaklardır. Tehlikeli bir erken yaşta sosyal medya kullanıcıları arasında yaygın olan bir şey olan değerlerini muhtemelen sorgulamaya başlayacaklar.

Perşembe günü Facebook, Google ve Twitter CEO’larıyla yapılan bir kongre oturumunda, milletvekilleri sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkisi konusunda endişelerini dile getirdi. Ohio’lu bir Cumhuriyetçi olan Temsilci Bill Johnson, “Büyük teknoloji, temelde çocuklarımıza yanan bir sigara veriyor ve ömür boyu bağımlı kalmalarını umuyor,” dedi. Duruşmada Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin ürünlerinin çocuklara zarar verdiği iddialarını yalanladı, ancak “insanların çocukların deneyimini nasıl kontrol edebileceği” gibi çözülmesi gereken sorunlar olduğunu kabul etti.

Ayrıca Instagram ve Facebook gibi sitelerde yaygınlaşan yanlış bilgilendirme tehdidi de var. Facebook, seçimler, sağlıkla ilgili yanlış bilgiler ve diğer tehlikeli gönderilerle ilgili yanlış içerikle mücadele konusunda defalarca kusurlarını gösterdi.

Çocuklar için bir Instagram platformu büyük olasılıkla belirli içerikleri filtreleyecek olsa da, sosyal medya sitelerinde zararlı yayınların çatlaklardan geçmesine izin verme konusunda bir geçmişi var. 2019’da ABD milletvekilleri, 6-12 arasındaki kullanıcıların ebeveynleri tarafından onaylanan kişilerle iletişim kurmasına olanak tanıyan Facebook uygulaması Messenger Kids’in, Facebook’un binlerce çocuğun onaylanmamış kullanıcılarla grup sohbetlerine katılmasına izin veren “teknik bir hata” olduğunu söylemesinin ardından endişelerini dile getirdi. Ve 2017’de YouTube, rahatsız edici videoların aile dostu platformu YouTube Çocuk’ta filtrelerden geçmesine izin verdikten sonra ateş altına girdi.

Bu çocuk odaklı platformların lansmanı, anlaşılır bir şekilde ebeveynleri ve çocuk sağlığı savunucularını çocukların çevrimiçi mahremiyetine yönelik tehditler konusunda endişelerini dile getirmeye yönlendirdi. Çocuklar için Instagram’ın piyasaya sürülmesi yalnızca mahremiyet için başka bir potansiyel tehdit olmakla kalmaz, aynı zamanda çocukları, bir yetişkin olarak bile defalarca kaçmaya çalıştığım türden bir sarmalın içine gönderebilir.

Instagram ile sürekli savaş halindeyim. Sitenin dışında olmak kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor, ancak çok uzun süre uzak kalırsam FOMO (diğer bir deyişle kaçırma korkusu) alıyorum. Hayatımızın giderek daha fazla çevrimiçi gerçekleştiği bir dünyada, arkadaşlarımıza ve ailemize dijital olarak bağlanmak önemli, hatta kritik hissediyor. Cömert tatillerin ve görünüşte mükemmel ilişkilerin görüntüleri arasında gezinirken aşağılık duygularıyla düzenli olarak savaşıyorum, ancak yine de gözümü kaçırıyorum. Benim de kendi gönderilerim ve resimlerim aracılığıyla kendime göstereceğim bir şey olduğunu dünyaya bildirme ihtiyacını sürekli olarak hissediyorum.

Arkadaşlarım ve ben sık sık Instagram’dan ara veriyoruz çünkü bize ne kadar ücret ödediğini biliyoruz, ancak her zaman geri dönüyoruz. Bu bir bağımlılık. Sosyal medya da yaptığımız şey hakkında düşünme şeklimizi değiştirdi. İnternette güzel görünecek aşırı pahalı yiyeceklerin olduğu kafelere gidiyoruz. Tatillerde Instagramlanabilir o plaj fotoğrafını aramaya öncelik veriyoruz. Çocuklar bu yaşam tarzına bu kadar erken yaşta tanıtılmamalıdır. Belirli bir imaj vermektense, kendileri için deneyimlerden zevk almaya ve kendileri olmaya odaklanmalıdırlar.

Bu gerçeklik kaçınılmazdır. Sosyal medyadan uzak bir toplum istemenin bir anlamı yok, çünkü burada kalacak. Peki, neden çocukları karşılaştırarak gelişen, yabancılarla ne olmaları gerektiğini ya da nasıl görünmeleri gerektiğini söyleyen yabancılarla dolu bir dünyaya koşturalım?

Çocuklar için bu söylenti Instagram’ın neye benzeyeceği belli değil. Ama ünlü emsali gibiyse, yaşadığım aynı aşağılık duygularına karşı savaşmak zorunda kalacak çocuklar için endişeleneceğim, ancak bu kimlik, öz değer ve güven temeli olmadan çok çalıştım. yıllar içinde birikir. Çünkü o temelde bile, ayakta kalmak için hala sürekli bir mücadele.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör