Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

blank
Elon Musk, Çin'i Geri Kazanmaya Çalışıyor

İçerik: Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

Elon Musk’ın Tesla’sı Çin’de birkaç ay geçirdi. Şimdi Çin’i geri kazanmak için fazla mesai yapıyor.

Tesla CEO’su, eyalet yayın kuruluşu China Central Television (CCTV) ile yaptığı röportajda, ülkenin uzun vadede elektrikli otomobil üreticisinin “en büyük pazarı” olacağına söz verdiği röportajda Çin’i övdü. Ayrıca Çin’in ekonomik ve iklim hedeflerine de övgüde bulundu – ülke şu anda dünyanın en büyük sera gazı emisyonu yapan ülkesi, ancak önümüzdeki on yıl içinde emisyonları önemli ölçüde azaltma sözü verdi.
Yayıncının Salı günü geç saatlerde çevrimiçi olarak yayınladığı röportajda Musk, “Tesla’nın Çin’deki geleceğinden çok eminim” dedi. “Geçen ay Çin ekonomisinin son derece iyi işleyebileceğini düşündüğüm Tesla (TSLA), Çinli yetkililer tarafından Şangay yapımı arabalarının kalitesiyle ilgili sorularla yüzleşmek üzere çağrıldı. Ve hafta sonu, bir avuç medya kuruluşu ordunun yasakladığını bildirdi. Tesla araçlarının, yerleşik kameraların casusluk için kullanılabileceği endişesi nedeniyle komplekslerine girmesi.

Musk, Cumartesi günü bir Çin kalkınma konferansında, şirketinin arabalarının önümüzdeki on yıl boyunca asla böyle kullanılmayacağını ve dünyanın en büyük ekonomisi haline geleceğini söyleyerek bu casusluk endişelerine değindi. Ve aynı zamanda sürdürülebilir bir enerji geleceği için kararlıdır. “
Cazibe saldırısı, Tesla’nın Çin’deki geleceği için çok önemli olabilir. Şirket, son birkaç yılda Çinli yetkililerden özel muamele görürken, son haftalarda eleştirilere maruz kaldı.

Ancak CCTV hakkındaki sözleri Pekin’i övmeye ve pazarın Tesla için önemini vurgulamaya doğru bir adım daha ileri gitti. Yakın tarihli bir şirket dosyalamasına göre, Çin zaten Tesla’nın gelirinin beşte birini oluşturuyor ve ABD’den sonra en büyük ikinci pazarı.
Musk CCTV’ye verdiği demeçte, uzun vadede Çin “hem en çok araç ürettiğimiz hem de en çok müşteriye sahip olduğumuz en büyük pazarımız olacak” dedi.
Musk, Pekin’in önümüzdeki beş yıldaki iddialı ekonomik egemenlik planını bile seçti ve ülkenin iklim hedeflerinden etkilendiğini söyledi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, geçtiğimiz Eylül ayında ülkenin 2060 yılına kadar karbon nötr olacağını ve hükümetin bu hedefe ulaşmak için daha fazla nükleer santral ve temiz enerji tesisleri inşa etmek de dahil olmak üzere bazı yolları ayrıntılı olarak açıkladığını söyledi.
Musk, “Bunlar çok agresif hedefler. Ve bence harika hedefler. Ve keşke daha fazla ülke bu hedeflere sahip olsaydı,” dedi. “Çin’in geleceğinin harika olacağına çok eminim.”

Çince bilmese de Musk, Çin’deki en popüler Amerikan iş liderlerinden biri. Geçen yılın başlarında Şangay yapımı Model 3’ün ilk çıkışı sırasında sahnede dans ettiği bir video Weibo’da viral oldu. Ve Başbakan Li Keqiang bir keresinde, Amerikalı girişimcinin “Çin’i çok sevdiğini” söylemesinin ardından Musk’a “Çin yeşil kartı” vermekten mutlu olacağını söyledi.
Musk ayrıca, Çin’in önde gelen sosyal medya platformu Weibo’da, Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook’tan daha fazla 1,7 milyon takipçiye sahip. Halen 4,1 milyon takipçisi olan Microsoft (MSFT) kurucusu Bill Gates’in peşinde. Çarşamba günü öğleden sonra, Musk’ın CCTV röportajıyla ilgili hashtag zaten üç milyondan fazla görüntüleme oluşturmuştu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör