Xiaomi’nin Elektrikli Otomobiller Yapmayı Planladığı Bildirildi

blank
Xiaomi'nin Elektrikli Otomobiller Yapmayı Planladığı Bildirildi

İçerik: Xiaomi’nin Elektrikli Otomobiller Yapmayı Planladığı Bildirildi

Xiaomi’nin Elektrikli Otomobiller Yapmayı Planladığı Bildirildi:

Çin medyasında yer alan bir habere göre, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin elektrikli araç üretimine geçmeyi planladığı bildiriliyor. Raporda, elektrikli otomobil projesinin şirket kurucusu ve CEO’su Lei Jun tarafından yönetileceği belirtildi.

Çin medyası LatePost’un içeriden kaynaklara dayandırdığı rapora göre Xiaomi’nin elektrikli otomobil yapma kararı yıllarca değerlendirildikten sonra alındı. Kaynaklar ayrıca şirketin projesinin hala erken bir plan olduğunu ve değişebileceğini söyledi.

Raporda ayrıca, elektrikli otomobil yapımını keşfetmek için Xiaomi tarafından 2018 yılında “Micar” adlı erken bir projenin başlatıldığını ve Lei’nin 2013 yılında EV yapmak için Tesla’nın kurucusu Elon Mush’u iki kez ziyaret ettiğini de ekledi.

Çin’in en popüler akıllı telefon markalarından biri olan Xiaomi, ev elektroniği pazarlarında başarılı bir şekilde adını duyurdu. Şirket ayrıca, 2020 yılında 27.041 araç teslim eden Xpeng Motor da dahil olmak üzere Çinli elektrikli araç üreticilerine stratejik yatırımlar yaptı. Bir başka yerli NEV üreticisi olan Nio da Lei’den önemli yatırım aldı.

Çin’in yeni enerji araçları son yıllarda patlıyor ve geleneksel otomobil ve internet şirketlerinden birçok yüksek profilli şirketi çekiyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında Çin, COVID-19 salgınının etkisine rağmen yıllık% 11 artışla 1,37 milyon EV satışı gördü.

Çinli otomobil üreticisi Geely Auto da elektrikli araçlara daha fazla odaklanmayı planlıyor. Geely’nin kurucusu ve başkanı Li Shufu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin üretiminin yüzde 90’ını hibrit EV’lere kaydıracağını ve ayrıca yeni bir NEV fabrikası kuracağını duyurdu.

Ocak ayında Baidu, otomobil üretimi sektörüne girdiğini duyurdu ve Geely Auto ile ortaklığını başlattı.

Çin’in elektrikli araç pazarındaki patlama, 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma planı da dahil olmak üzere, karbon azaltmayı teşvik etmeye yönelik çok sayıda politika kampanyasının ortasında geldi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Xiaomi’nin Elektrikli Otomobiller Yapmayı Planladığı Bildirildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Renault Megane E-Tech Elektrikli Modeli Bu Yaz Yollara Çıkacak

Renault Megane E-Tech Elektrikli Modeli Bu Yaz Yollara Çıkacak: Renault mühendisleri bu yaz 30 adet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör