Yeni Kara Delik Görüntüsü Manyetik Girdabı Gösteriyor

blank
Yeni Kara Delik Görüntüsü Manyetik Girdabı Gösteriyor

İçerik: Yeni Kara Delik Görüntüsü Manyetik Girdabı Gösteriyor

Yeni Kara Delik Görüntüsü Manyetik Girdabı Gösteriyor:

Bir kara deliğin yeni ve ayrıntılı bir çekimi, gökbilimcilere bu kozmik canavarların nasıl davrandıklarına benzeri görülmemiş bir bakış sağlayan gizemli manyetik kuvvetlerin sarmal çizgilerini ortaya çıkarıyor. Dünya’dan yaklaşık 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan devasa M87 gökadasının merkezindeki kara deliğin samimi bir portresi.

Kara delikler evrene dağılmış durumdadır ve hemen hemen her galakside bulunur, ancak davranışları astronomideki en ilgi çekici gizemlerden biri olmaya devam etmektedir. Görüntü, kara deliğin maddeyi nasıl şiddetli bir şekilde yuttuğunu ve enerjik fıskiyeleri çekirdeğinden dışarı fırlattığını tasvir etmeye yardımcı oluyor. Bu jetler uzaya binlerce ışık yılı uzatabilir.

Bugünün fotoğrafı, 2019’da bir kara deliğin ilk fotoğrafını çeken aynı uluslararası radyo gökbilimciler ekibinden. O zamandan bu yana geçen iki yıl içinde, 300’den fazla bilim insanı küresel bir projenin parçası olarak bu görüntüden verileri inceliyor. Olay Ufuk Teleskobu olarak adlandırıldı. Kara deliğin ağzını çevreleyen koyu turuncu ışığın büyük bir kısmının haritalanabilen ve benzeri görülmemiş ayrıntılarla ölçülebilen bir manyetik enerji çorbasından süzüldüğünü keşfettiler.

Böylece, polarize güneş gözlüklerinin bir çift radyo-astronomi eşdeğerini takan astronomlar, içe doğru akan farklı manyetik enerji hatlarını ortaya çıkarmak için kozmik bedene odaklandılar.

Event Horizon Telescope Polarimetri Çalışma Grubu koordinatörü Iván Martí-Vidal, sonucun “önemli bir kilometre taşı” olduğunu söylüyor. Yeni görüntü, gökbilimcilerin ilk görüntünün arkasındaki fiziği daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor, diyor. Bugünkü görüntü, manyetik türbülansın bir kara deliğin kozmik malzemeyi yutup maddeyi evrene fırlatma yeteneğinde oynadığı role işaret ediyor. Gökbilimciler hala bu kaosa neyin yön verdiğini anlamaya çalışıyorlar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Kara Delik Görüntüsü Manyetik Girdabı Gösteriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi

Dünyanın En Güçlü Roketi Başarıyla Test Edildi: Nasa, var olan en güçlü roket olan Uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör