İskoçya’nın Temiz Enerjisi Talebin Yüzde 97’sini Karşılıyor

blank
İskoçya'nın Temiz Enerjisi Talebin Yüzde 97'sini Karşılıyor

İçerik: İskoçya’nın Temiz Enerjisi Talebin Yüzde 97’sini Karşılıyor

İskoçya’nın Temiz Enerjisi Talebin Yüzde 97’sini Karşılıyor:

İskoçya, 2011’de kendisi için yeşil enerjiyle ilgili bir hedef belirledi: 2020 yılına kadar ülkenin brüt elektrik talebinin yüzde 100’üne eşdeğerini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi amaçladı. Ülke bu amaca ulaşamasa da brüt elektriğinin yüzde 97,4’ünü tüketim hala geçen yıl temiz enerji kaynaklarından geldi. İskoçya’nın yenilenebilir enerji endüstrisinin ticaret organı Scottish Renewables, 2019 rakamlarına kıyasla yüzde 8’lik bir artış gösterdiğini söylüyor (PDF).

Ticaret organının icra kurulu başkanı Claire Mack, endüstrinin “yenilenebilir elektrik üretimini üç katından fazla artırdığını” ve “7 milyondan fazla haneye eşdeğer enerji üretmeye yetecek kadar” ürettiğini de sözlerine ekledi. Rüzgar, ülke için en önemli yenilenebilir enerji kaynağı olmaya devam ediyor, ancak hidro enerji geçen yıl en fazla büyümeyi gördü.

İskoç yetkililer, yenilenebilir enerji kaynaklarının 2030 yılına kadar elektrik, ısı ve ulaşımda ülkenin enerji talebinin yüzde 50’sini karşılayacağını umuyorlar. Bununla birlikte, ülkenin bu amaca ulaşmak için yapması gereken çok iş var, ancak özellikle söz konusu olduğunda ulaşım ve ısıtma.

Mack, “evsel ve ticari taşımacılık, İskoçya’da kullanılan enerjinin neredeyse yüzde 25’ini oluşturuyor, ısı yarıdan fazlasını oluşturuyor ve aynı zamanda emisyonlarının yarısından fazlasını oluşturuyor.” Şu anda yenilenebilir kaynaklar, elektriksiz ısı talebinin yalnızca yüzde 6,5’ini karşılıyor. Mack, “Evlerimizdeki gazı değiştirmemiz gereken teknolojiler büyük ölçüde şu anda mevcut, ancak bunları ülke çapında dağıtmak çok büyük bir görev,” dedi. “Sanayi ve hükümet, potansiyelimizi tam olarak gerçekleştirmek, 2045 yılına kadar net sıfıra ulaşmak ve adil bir enerji geçişi sağlamak istiyorsak, var olan zorlukları ele almak için birlikte çalışmaya devam etmelidir.”

WWF İskoçya’nın İklim ve Enerji Politikası Müdürü Holly O’Donnell, elektrikli araçların piyasaya sürülmesinde hızlanma ve yenilenebilir ısıtma için daha fazla hibe çağrısında bulunuyor. Bunlar, İskoçya’nın ısıtma ve ulaşım için yenilenebilir enerjiye daha fazla güvenmesine ve bu kaynaklardan gelen daha düşük emisyonlara güvenmesine yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İskoçya’nın Temiz Enerjisi Talebin Yüzde 97’sini Karşılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Haritalar, “Toplu Taşıma Ücretleri” Özelliğini Alıyor

Google Haritalar, “Toplu Taşıma Ücretleri” Özelliğini Alıyor. Google Haritalar, sokağa park etme ve toplu taşıma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör