Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

blank
Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

İçerik: Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter, 15. yılını kutlarken, siber güvenlik organizasyonu ESET, platformda kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini nasıl koruyacağına dair yedi öneri paylaştı.

Pandemi sürecinde, dünya olaylarından spor sonuçlarına ve hatta COVID-19 ile mücadelemizdeki yeni gelişmelere kadar her türlü bilgi ve mesajı takip etmek için Twitter’ı kullanıyoruz. Diğer sosyal medya modellerinde olduğu gibi, Twitter da çevrimiçi troller ve siber zorbalık gibi çeşitli riskler içerir. ESET uzmanları, kullanıcıların hesaplarının 15 yıllık Twitter’da saldırıya uğramasını önlemek ve Tweet atarken güvende kalmak için atabilecekleri adımları paylaştı.

Hesabını güvence altına al
Hesabınızın güvenliğini artırmak gibi temel bilgilerle başlamak her zaman en iyisidir. Başlangıç ​​olarak, parolanızı veya parolanızı oluştururken en yaygın hatalardan kaçındığınızdan emin olun. Hesap ayarlarınızın güvenlik ve hesap erişimi bölümünde iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. 2FA kullanılamıyorsa, bir kerelik yedek kodları kullanabilir veya bir kerelik şifre (OTP) kullanmayı seçebilirsiniz. Bu seçenekleri etkinleştirerek Twitter hesabınızın saldırıya uğramasını engelleyebilirsiniz.

Tweetlerinizi korumanın yolu
Gizlilik ve güvenlik ayarlarından etkinleştirebileceğiniz bir özellik ile tweetlerinizi koruyabilirsiniz. Bunu yaparsanız, sadece takipçileriniz tweetlerinizi görüntüleyebilir. Bu işlemle, korumalı tweet’lerinizin yalnızca sizi takip eden hesaplar tarafından görüntülenebileceği ve etkileşimde bulunabileceği anlamına gelir (siz engellemediğiniz sürece). Bu arada, aynı şekilde tweetlerinizi görmek ve onlarla etkileşim kurmak isteyen yeni takipçilerin, size bir takip isteği göndererek onayınızı alması gerekecektir.

Konum bilgilerinize dikkat edin
Konum bilgilerinizi etkinleştirdiyseniz, Twitter bu bilgileri seçerek tweetlerinize eklemenize izin verir. Bu özelliğin açıklaması şudur: “Twitter’ın GPS bilgileri gibi kesin konumunuzu toplamasına, saklamasına ve kullanmasına izin veriyorsunuz”. Bunu söylemek, böyle çok fazla bilgi paylaşımının tehlikeli olabileceğinin kanıtıdır. Kimin seni takip ettiğini asla bilemeyeceğin için buna dikkat et. Bu özelliği gizlilik ve güvenlik bölümünde veya Tweetlerde devre dışı bırakabilirsiniz.

Etiketleme özelliğine dikkat edin
Twitter ayrıca kullanıcıların fotoğraflarda birbirlerini etiketlemelerine de olanak tanır. Bu özellik varsayılan olarak açıktır ve gizlilik ve güvenlik ayarlarından kapatılabilir. Bu seçenek, herkesin sizi etiketleyebileceğini veya yalnızca takip ettiğiniz kişilerle sınırlı olup olmayacağını seçmenize olanak tanır. Ancak, insanların fotoğrafları nasıl göreceğinden, nerede gezineceklerinden ve hangi meta verileri içerdiklerinden emin olamazsınız. Bu nedenle, fotoğraf etiketlemeyi devre dışı bırakmak en güvenli yol olacaktır.

Sessize alma ve engelleme
Bu menü, engellediğiniz veya kapattığınız hesapların yanı sıra sessiz sözcükler ve bildirimler de dahil olmak üzere birçok özellik sunar. Hesapları bloke etmek oldukça açıklayıcıdır; Bu arada, sessize alma işlemi biraz daha az serttir ve bir hesabın tweet’lerini engellemeden veya takibi bırakmadan zaman çizelgenizden kaldırmanıza olanak tanır. Kelimeleri sessize alma seçeneği, feed’inizde görmek istemediğiniz içeriği önlemek için kullanılabilir. Etkinleştirildiğinde, bu kelimeleri içeren tweetler bildirimlerinizde, metinlerinizde veya zaman çizelgenizde görünmeyecektir. Ayrıca, takip etmediğiniz veya e-postalarını onaylamamış kişiler gibi çeşitli filtrelere göre bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Sizinle kimlerin iletişim kurabileceğini sınırlayın
Doğrudan mesajlar ayarı sizinle kimlerin iletişim kurabileceğini filtrelemenize olanak tanır. Sosyal medya trolleri bir anda ortaya çıkıp gelen kutularını nefret dolu veya tuhaf mesajlarla doldurmaktan hoşlandıkları için bu gerekli bir özelliktir. Size kimlerin doğrudan mesaj gönderebileceğini yönetmenin yanı sıra, tipik spam belirtilerine sahip iletileri gizleyen bir spam filtresini açma seçeneğiniz de vardır.

Beni kim görebilir?
Keşfedilebilirlik menüsü, kullanıcıların sizi Twitter’da (e-postanızı veya telefon numaranızı kullanarak) nasıl arayabileceğine karar vermenize olanak tanır. Bir yandan insanların sizi platformda daha kolay bulmasını sağlar; Öte yandan, gizlilik odaklı değildir, çünkü e-postanız veya telefon numaranız çok fazla ise, o zaman tamamen yabancılar bile sizi bulabilir. Dolayısıyla, mahremiyet konusunda tutkuluysanız, bu seçenekleri devre dışı bırakmak sizin için iyi bir hareket olacaktır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor

Çocuklar İçin Instagram Yakında Geliyor: Geçen haftaki raporlar, Instagram’ın 13 yaşın altındaki çocuklar için bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör