Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

blank
Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

İçerik: Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

Dr. Fevzi Özgönül konu ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dr. Fevzi Özgönül, “Biriken yağlarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sofralarınızdan kaçırmamanız gereken 7 muhteşem yeşil besin tüketmelisiniz. ‘Dedi.

İşte hayatınıza uzun ömür katacak 7 yeşil besin.

Enginar: Karaciğer dostu olarak bilinen enginar, vitamin ve mineral yoğunluğu ve anti-toksin özelliği ile başta yapraklarından gıda takviyesi olmak üzere birçok hastalıkta destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Enginar, mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinir. Ayrıca kalp hastalıkları, romatizma ve gut, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Enginar tabağı yapılırken sadece taban değil, yaprakların da pişirilmesi ve dibinin soyulması tavsiye edilir.

Bezelye: Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller içeren besleyici bir sebzedir. Bezelye birçok yiyecek türünde kullanılabileceği gibi soğuk yemeklerde ve çorbalarda da kullanılabilir.

Bakla: Protein ve vitamin açısından zengin bir sebze olan bakla, taze iken yeşil, kurutulduğunda açık kahverengidir. Kuru bakla, taze baklandan daha besleyicidir. 25 gram kuru bakla başına yaklaşık 100 gram. Protein, 60 gr. Karbonhidrat var. Ayrıca bakla, B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengindir.

blank

Ispanak: Demir deposu olarak bilinen ıspanak, aynı zamanda A, B, C ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein yönünden zengin bir sebzedir. Bu nedenle vücudun direncini artırır ve vücudu özellikle bahar aylarında tekrarlayan hastalıklara karşı korur. Kemikleri ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümesine karşı koruyucudur. Ispanağı salata olarak, kıyma veya zeytinyağlı yemek olarak ara öğünlerde bile kullanabiliriz. (Tüm bu faydalarının yanı sıra ıspanak gut hastalarına, artritli, böbrek taşı olanlara önerilmemektedir.)

Yeşil fasulye: Vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengin bir sebze olduğu için haftada iki kez mevsiminde özellikle öğle yemeğinde et veya zeytinyağı ile tüketilmesi tavsiye edilir. Sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını sağladığı için kötü kolesterolün bağırsaklardan emilimini engellediği için faydalı bir besindir. Özellikle A vitamini açısından zengindir, cilt ve göz sağlığı için faydalıdır. İçerdiği Lutein, zea-xantin ve Beta karoten gibi antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini ortadan kaldırır, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Brokoli: A, C, E vitaminleri ve diğer vitaminlerin yanı sıra demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından zengindir. Genellikle salata olarak, haşlama, zeytinyağlı yemek ve çorba olarak tüketilir. Mükemmel bir antioksidandır.

Taze sarımsak: Mevsimsel salgınlarda önleyici, tansiyonu ve kolesterolü düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici faydaları saymakla bitmez.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’. Gebe kalmadan önce Çernobil patlaması nedeniyle radyasyona maruz kalan ebeveynlerin …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör