ABD İlk Dijital COVID-19 Aşı Pasaportlarını Piyasaya Sürdü

blank
ABD İlk Dijital COVID-19 Aşı Pasaportlarını Piyasaya Sürdü

İçerik: ABD İlk Dijital COVID-19 Aşı Pasaportlarını Piyasaya Sürdü

ABD İlk Dijital COVID-19 Aşı Pasaportlarını Piyasaya Sürdü:

COVID-19 aşı pasaportları ABD’de pratik bir gerçeklik haline geldi. USA Today’in bildirdiği gibi, New York eyaleti, sakinlerin aşılandıklarını veya yakın zamanda enfeksiyon açısından negatif test edildiğini kanıtlamak için kullanabilecekleri dijital bir Excelsior Pass başlattı. Telefonunuzun sanal cüzdanını (Android veya iOS’ta) veya bir QR kodunu yanıp sönmek için bir çıktıyı kullanabilir ve başka bir şekilde bir konsere veya sahne performansına gitmek istediğinizde güvende olduğunuzu gösterebilirsiniz.

İlk benimseyenler büyük mekanlar olacak. New York City’deki Madison Square Garden önümüzdeki hafta Excelsior Pass’ı kullanmaya başlayacak ve Albany’nin Times Union Center da boru hattında olacak. Geçiş kartları, 2 Nisan’dan itibaren daha küçük mekanlarda faydalı olacak ve düğünler gibi yemekli etkinliklere katılım boyutunu artırmak için zaten kullanışlıdır.

Eyalet yetkilileri, Excelsior Pass’ın hem işletmeler hem de genel halk için kesinlikle gönüllü olduğunu vurguladı. IBM destekli uygulamaların özel sağlık verilerini depolamadığını veya izlemediğini ve blok zincirinin dağıtılmış defter ve şifreleme kombinasyonunun verilerin güvenliğinin yanı sıra bilgilerin doğrulanabilir olmasını sağladığını da eklediler. Başka bir deyişle aşı olmaktan kaçınmak için sahte geçişler kullandığını görmemelisiniz.

Mekanlar arasında geçişin tutarlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve eyaletlerde veya tüm ülkelerde tanınmasını sağlamak gibi teknik zorluklar olacaktır. Kesinlikle bir telefona ihtiyacınız olmasa da, QR kodlarına yapılan vurgu, yazıcılı bir bilgisayara erişimleri yoksa bazı kişileri zor durumda bırakabilir. Ayrıca biletler ve geçiş kartları arasında doğrudan bir bağlantı yoktur, bu nedenle koltuk satın alırken aşı olduğunuzu otomatik olarak kanıtlayamazsınız.

Bununla birlikte, etik sorular daha büyüktür. Excelsior Pass ne kadar güvenli ve güvenilir olursa olsun, bazı insanlar sadece bir etkinliğe katılmak için bir aşı pasaportu uygulaması yüklemek ve tıbbi verileri ifşa etmek zorunda kalma düşüncesine kapılmışlardır. Geçişler teorik olarak kabul edilirken, COVID-19 hala bir tehditken kamusal yaşamın önemli yönlerine katılmak istiyorsanız etkili bir şekilde zorunlu hale gelebilir. Aynı zamanda, bu aynı zamanda teknolojinin salgının iyileşmesini nasıl kolaylaştırabileceğini de gösteriyor – savunucular, bu geçişlerin sadece kapasiteyi sınırlamak veya kapalı kalmak zorunda kalacak işletmeleri kurtarabileceğini iddia edecekler.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD İlk Dijital COVID-19 Aşı Pasaportlarını Piyasaya Sürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör