NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi

blank
NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya'ya Asteroid Çarpmayacak Dedi

İçerik: NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi

NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi:

Biri Bruce Willis’e rahatlayabileceğini söylesin. Yakın zamanda kötü şöhretli asteroid Apophis ile bir Armageddon senaryosuna bakmayacağız. NASA, Apophis’in en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya’yı etkileme olasılığını dışladı.

NASA’ya göre Apophis, “Dünya’yı etkileyebilecek en tehlikeli asteroitlerden biri” olarak tanımlandıktan sonra kelimenin tam anlamıyla Dünya’nın radarındaydı. Bilim adamları daha önce 2068’de çok küçük bir etki olasılığını göz ardı edememişlerdi, ancak yeni veriler gezegenimizi o yıl için netleştiriyor.

Apophis daha resmi olarak 99942 Apophis 2004 MN4 olarak bilinir. Araştırmacılar bunu ilk olarak 2004’te fark ettiler ve yolu hakkında bazı belirsizlikler vardı. Asteroit, Mart ayının başlarında Dünya’nın uzak mesafeli bir uçuşunu gerçekleştirdi ve bilim insanlarına daha fazla veri toplama ve uzay kayasının geleceğini çözme şansı verdi.

NASA’nın Dünya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi’nden Davide Farnocchia geçen hafta yaptığı açıklamada, “2068 etkisi artık olasılık alanında değil ve hesaplamalarımız en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca herhangi bir etki riski göstermiyor” dedi.

Araştırmacılar, Apophis hakkında veri toplamak ve asteroidin radar görüntülerini yakalamak için Deep Space Network’ün California’daki Goldstone Deep Space Communications Complex’te bir radyo anteni ve Batı Virginia’daki Green Bank Teleskopu kullandılar.

Apophis, boyutu nedeniyle kısmen endişeleniyor. Yaklaşık 1,100 fit (340 metre) genişliğindedir, bu nedenle karşılaştırma için Eyfel Kulesi’ni hayal edin. Yeni veriler ayrıca asteroidin neye benzediği hakkında bize daha fazla bilgi verebilir. Yer fıstığı gibi iki loblu bir şekle sahip olabilir.

Apophis’in mahallemizi bir kez daha ziyaret etmesi için fazla beklemek zorunda kalmayacağız. 2029’da, Dünya’nın 20.000 mil (32.000 kilometre) yakınına gelecek ve gezegenimizin çok yakın ama güvenli bir şekilde yanından geçecek.

NASA, gelecekteki yaklaşımın “gökbilimciler için şu anda sadece bilimsel bir merak olan ve gezegenimiz için acil bir tehlike olmayan bir güneş sistemi kalıntısını yakından görmek için eşi görülmemiş bir fırsat” olacağını söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek: NASA’nın Perseverance gezgini, Ingenuity adlı bir mini helikopteri …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör