NASA’nın TESS Uzay Aracı Şimdiden 2.200 Olası Gezegen Buldu

blank
NASA'nın TESS Uzay Aracı Şimdiden 2.200 Olası Gezegen Buldu

İçerik: NASA’nın TESS Uzay Aracı Şimdiden 2.200 Olası Gezegen Buldu

NASA’nın TESS Uzay Aracı Şimdiden 2.200 Olası Gezegen Buldu:

NASA’nın TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) hedeflerini kolaylıkla aştı. Uzay ajansı, 2018’de görevine başladığından beri uzay aracının 2.200’den fazla potansiyel gezegeni tespit ettiğini açıkladı. Bunların yüzlercesi daha küçük gezegenler, bazıları daha çok Dünya benzeri kayalık dünyalar (her ne kadar yaşanabilir olmasa da) içerebilir.

TESS’in ilk iki yılında 1.600 gezegen bulması bekleniyordu.

Bazı keşifler kesinlikle olağandışıdır. Kayalık TOI-700 d gezegeni sadece 100 ışıkyılı uzaklıkta. LHS 3844 b, son derece yakın 11 saatlik bir yörüngeye sahip “sıcak bir süper Dünya” dır. TOI 1690 b, yörüngesinde gezegenleri yutan kırmızı dev bir yıldızdan nadiren kurtulan, TOI 849 b ise ya atmosferini yitirmiş ya da hiç olmayan bir gaz devi gibi görünüyor.

Her bulgunun incelemeye alınacağı garanti edilmez. Şimdiye kadar sadece 120 gezegen doğrulandı ve NASA, aday gezegenleri daha detaylı incelemek için James Webb Uzay Teleskobu gibi gelecekteki uzay aracına bahis yapıyor. Öyle olsa bile, gezegenlerin büyüklüğü, çeşitlilikleri ve genel olarak kozmos için ne anlama gelebileceği hakkında çok şey söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın TESS Uzay Aracı Şimdiden 2.200 Olası Gezegen Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör