Süveyş Kanalında Sıkışan Geminin Parçalarını 3D Yazıcı Üretecek

blank
Süveyş Kanalında Sıkışan Geminin Parçalarını 3D Yazıcı Üretecek

İçerik: Süveyş Kanalında Sıkışan Geminin Parçalarını 3D Yazıcı Üretecek

Süveyş Kanalında Sıkışan Geminin Parçalarını 3D Yazıcı Üretecek:Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndaki gemi enkazı uzun süredir dünya ticaretini kilitledi. Çin ve Japonya gibi dünyanın en büyük yedek parça üreticileri, Süveyş Kanalı’nı kullanarak Avrupa ve Akdeniz hattındaki müşterilerine siparişlerini teslim edemiyor. Bu durum, Covid-19 ile zaten üretim ve tedarik darbesi yaşayan endüstriyel üretimi sekteye uğratırken, çözüm yine 3D yazıcıdan geldi. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, geçtiğimiz günlerde çip krizi nedeniyle üretimine ara veren otomobil fabrikalarının yanı sıra diğer fabrikaların da yedek parça sıkıntısı nedeniyle üretimlerini durdurmak zorunda kaldıklarını hatırlatarak, Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcıların sanayi üretiminin yeni gözdesi ve “Süveyş Kanalı’nda meydana gelen kazanın ortada dünya ekonomisine verdiği zarar. 3D yazıcıların yaygın kullanımı durumunda fabrikalar ve üretim merkezleri, üretim noktasında yedek parça veya benzeri tedarik zincirlerine ihtiyaç duymadan, uzaktan kurulacak bir sistemle kendi üretimlerini gerçekleştirebilirler.

blank

3D yazıcılar, dünyada ortaya çıkan yedek parça üretimi ve nakliyesi sorununu ortadan kaldırır. Aynı zamanda dünyanın son dönemde yaşadığı Süveyş Kanalı’nı kapatan gemi enkazı gibi tedarik sorunlarına karşı da 3D yazıcılar kurtarıcıdır. Covid-19 ile firmalar, başta plastik olmak üzere birçok üründe hammadde sıkıntısı nedeniyle üretim hatları ve makineleri için yedek parça bulmakta zorlanıyor. Son olarak, Türkiye’deki büyük bir otomotiv şirketi nedeniyle talaş sıkıntısı üretimine ara verildiği açıklandı. Dünyada pek çok firma hammadde ve yedek parça sıkıntısı nedeniyle üretimlerini kısıtladıklarını açıkladı. Kazanın Süveyş Kanalı’na eklenmesiyle Japonya ve Çin gibi dev üreticilerden Avrupa’ya gönderilen yedek parçalar sahiplerine teslim edilemedi. Her zamankinden daha fazla para ödeyerek yedek parça bulabilen firmalar ya üretimlerini durdurdular ya da bu tedarik sorunu nedeniyle kesintiye uğrayarak büyük kayıplar yaşadılar. 3D yazıcılar ise plastik, kauçuk ve metal malzemeler kullanarak kalıp gerektirmeden düşük maliyetle parça üretebilmektedir. 3D yazıcı kullanıcıları tarafından endüstri başta olmak üzere hobi ve eğitim amaçlı basılan parça sayısı, özellikle ürünler için yedek parça tasarımlarının 3D yazıcılarla ilgili uluslararası yayın sitelerine ücretsiz indirilmesiyle her geçen gün artmaktadır.

3D Yayılırsa Kanal Tıkanması Sorun Değil
Türkiye’nin yerli 3D yazıcı üreticisi Zax Genel Müdürü Emre Akıncı, başta sanayi ve KOBİ’ler olmak üzere tüm dünya üretiminin hızla büyük bir 3D yazıcı satın almaya başladığını söyledi. Akıncı, “Covid-19, zincirin üretiminde ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi” dedi.

“3D yazıcılar, özellikle salgının en şiddetli olduğu günlerde, makine endüstrisinin kalbi olan Çin, ABD, Fransa, Almanya ve Japonya gibi ülkelerden fabrikalara yedek parça getirilmediği zamanlarda önemini ortaya koydu. . Son zamanlarda Süveyş Kanalı’nda yaşanan kaza, 3D yazıcıları da ön plana çıkardı. Dünya endüstrisi 3D baskı ile entegre üretime girerse, bu tür ulaşım krizlerinden en az etkilenir ve kanalın tıkanması gibi sorunlar sorun olmaktan çıkıp dünya ekonomisine on milyarlarca dolar zarar verir. 3D yazıcılar ile çok daha ucuza yedek parça üretmek mümkündür. Bu kolaylığı ve rekabet gücünü gören firmalar, 3 boyutlu yazıcıları sadece olağanüstü durumlarda değil, fabrikanın en verimli ve verimli makineleri olarak görmeye başladı. Günümüzde birçok ürünün imalat sürecinde 3D yazıcılar aktif olarak kullanılmaktadır. “

Karlı Bir Yapı Kurdu
Zaxe Genel Müdürü Eme Akıncı, 3 boyutlu yazıcıların firmalara sadece üretim maliyeti avantajı sağlamakla kalmayıp uzaktan çalışmayı da kolaylaştırdığını belirterek, “Bugün 3D yazıcı için hangi hammaddeyi üreteceğini belirledikten sonra uzaktan kumandaya yüklenen tasarım bilgisayar, 3B yazıcı tarafından seri üretilir. “Bu, Covid-19 gibi salgın hastalıklar döneminde uzaktan çalışma şirket geleneği oluştururken, üretimde insan sağlığının korunması açısından çok önemli bir gelişme.” Aynı zamanda uzaktan üretimin firmaların personel ulaşımını ve yemek maliyetlerini düşüren bir faktör olduğunu belirten Akıncı, 3 boyutlu yazıcıların firmalara her yönden kazanç sağlayan bir yapı kurduğunu ifade etti.

Uzay 3D Yazıcı Teknolojisini Uçuracak
Dünya yörüngesine kurulacak baskı istasyonlarına, Mars ve Ay yüzeyinde yönetim birimleri ve uydular oluşturmak için 3 boyutlu yazıcıların yeniden tasarlandığını anlatan Akıncı, “Bu gelişmeler ışığında çok hızlı ve büyük gelişmeler olacak. 3D yazıcı teknolojisinde yapılmıştır. Firmalar 3D yazıcı teknolojisine adapte olduklarında ve gelecekte büyük atılımlar sağlayacak bu teknolojiyi kullanmayı şirket prensibi haline getirdiklerinde, bunu yapmayan rakiplerine göre rekabette birkaç adım önde olacaklar ve yapacaklar. geleceği yakalamada avantaj elde edin ”.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Süveyş Kanalında Sıkışan Geminin Parçalarını 3D Yazıcı Üretecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Formula 1 Lastiği Yardım İçin Açık Artırmaya Çıkarıldı

Formula 1 Lastiği Yardım İçin Açık Artırmaya Çıkarıldı: Müzayededen elde edilen gelir, Güneydoğu Asya’da özellikle …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör