Tesla’nın Çinli Rakibi Nio, Araç Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

blank
Tesla'nın Çinli Rakibi Nio, Araç Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

İçerik: Tesla’nın Çinli Rakibi Nio, Araç Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

Tesla’nın Çinli Rakibi Nio, Araç Üretimini Geçici Olarak Durdurdu:

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, büyük kayıplara yol açan küresel yarı iletken yonga kıtlığı nedeniyle Cuma günü üretimi geçici olarak askıya alan en son otomobil üreticisi oldu. Ford Motor, Honda Motor, General Motors ve Volkswagen, kıtlığa hazırlıksız yakalanan otomobil üreticileri arasındaydı ve pek çok kişiyi, pandemi sırasında otomobil talebi artarken bile üretimi durdurmaya zorladı. Çip kıtlığı, küresel otomobil endüstrisine kayıp üretimde 130.000 araca mal oldu, araştırma şirketi AutoForecast Solutions tahminlerine göre, en ağır etkinin Kuzey Amerika’da 74.000 birim kayıpla ve Batı Avrupa’da 35.000 kayıpla. Çip kıtlığı, aynı zamanda, insanlar evden çalışıp kriz sırasında daha fazla video oyunu oynadıkça tüketici elektroniği endüstrisinin artan talebinin bir sonucudur.

Çinli teknoloji şirketlerine yönelik yaptırımlar da rol oynadı. Çin’deki elektrikli araç pazarına hakim olan Tesla’nın ana meydan okuyucularından biri olan Nio, Hefei fabrikasında üretimi beş iş günü boyunca durduracağını ve ilk çeyrek teslimat tahminini 1.000 araç kadar azaltacağını söyledi. ES8 ve ES6 elektrikli spor hizmet araçlarını üreten Nio’nun hisseleri, ABD öğleden sonra ticaretinde yüzde 8’den fazla düştü. Xpeng gibi yerli rakiplerinin de rekabeti ile karşı karşıya olan Nio, şimdi ilk çeyrekte daha önce 20.000’den 20.500’e düşerek 19.500 araç teslim etmeyi bekliyor. Ford, kıtlığın 2021 karını 2,5 milyar dolara (kabaca 1,81 lakh crore) kadar vurabileceği uyarısında bulunurken, daha büyük ABD’li otomobil üreticisi GM, krizin 2 milyar dolara (kabaca Rs. 1,44 lakh crores) kadar çıkmasını bekliyor. -yıllık kar.

Şimdiye kadar yüksek karlı F-150’sini belirli parçalar olmadan monte eden Ford, Perşembe günü kamyonların üretimini Michigan’daki bir fabrikada Pazar gününe kadar boşta bırakacağını söyledi. GM ve Japon Honda, bu hafta, önümüzdeki haftalarda Kuzey Amerika’daki fabrikalarda üretimi askıya almaya devam edeceklerini söyledi. Bu arada İsveçli kamyon üreticisi Volvo AB Salı günü yaptığı açıklamada, yonga kıtlığının ikinci çeyrek kazançları üzerinde “önemli” bir etkisi olacağını ve Nisan ayından itibaren küresel olarak tesislerinde durma günleri uygulayacağını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla’nın Çinli Rakibi Nio, Araç Üretimini Geçici Olarak Durdurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı

Uber, Elektrikli Taksiler Yapmak İçin Arrival İle Anlaştı. Uber, 2017’de Londra’da 2025’e kadar tamamen elektrikli …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör