Arm’ın Yeni Çip Mimarisi Güvenliği ve Hızı Arttıracak

blank
Arm'ın Yeni Çip Mimarisi Güvenliği ve Hızı Arttıracak

İçerik: Arm’ın Yeni Çip Mimarisi Güvenliği ve Hızı Arttıracak

Arm’ın Yeni Çip Mimarisi Güvenliği ve Hızı Arttıracak:

Çip teknolojisi her akıllı telefona ve bilgisayar endüstrisinin hemen her köşesine ulaşan Arm, Salı günü güvenliği ve performansı önemli ölçüde iyileştirmek için tasarlanmış yeni bir işlemci mimarisini duyurdu. İngiliz şirket, Armv9 adlı mimarinin bu yıldan başlayarak önümüzdeki on yıl boyunca tahmini 300 milyar işlemciye dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz on yılda ortaya çıkan Armv8 teknolojisinin halefi olan Armv9, bir çip tasarımı değil. Ancak, yazılımın çipi kontrol etmek için kullandığı talimatlar seti ve bu talimatların nasıl gerçekleştirildiğine dair mimari detaylar da dahil olmak üzere çiplerin nasıl çalıştığını yönetir.

Bir tortilla çipinden bir bilgisayar çipi bilmeseniz bile, Arm’ın teknolojisi şirketin lisans anlaşmaları sayesinde hayatınızda. İster iPhone ister Android olsun her telefon Qualcomm, Apple, Samsung, Huawei ve MediaTek gibi şirketler tarafından tasarlanan Arm ailesi çiplerini kullanır. Çipler ayrıca hobiler için Arduino bilgisayarları gibi çok daha temel cihazlarda ve dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Fugaku’da da görünüyor.

Geleceğimizde 300 milyar Armv9 yongasının olacağını tahmin ettiğinde Arm duman üflemiyor. Son beş yılda yaklaşık 100 milyar Arm çipi sevk edildi. En yüksek profilli yeni örnekler, yeni MacBook’lara güç veren Apple tasarımı M1 işlemcilerdir.

Arm’ın ittifaklarının genişliği, önemli bir grafik ve AI yongası üreticisi olan Nvidia ve Arm’ı 40 milyar dolara satın alma planı söz konusu olduğunda bir sorundur. Bu, Qualcomm gibi Nvidia ile rekabet eden Arm çipi lisans sahipleri için pek uygun değil. Yeni kurulan genel müdürü Christian Amon, “Arm yol haritasının gücünün bağımsızlığı olduğunu” savunuyor.

Armv9 iyileştirmeleri
Arm’s IP Products Group başkanı Rene Haas, Armv9 mimarisindeki gelişmelerin Arm işlemcileri geleceğe taşımak için tasarlandığını söyledi.

Arm Gizli Bilgi İşlem Mimarisi, bilgi işlem işini gizli tutarak bulut bilişimini daha güvenli hale getirecek. Örneğin, Amazon Web Services’in bulut bilişiminin müşterisiyseniz, Amazon bilgisayarınızı nasıl kullandığınızın ayrıntılarını göremez. Bu, sağlık hizmetleri, hükümet, bankacılık ve müşteri verilerinin korunması gereken diğer alanlardaki müşteriler için önemlidir.

Apple ve Qualcomm Arm çipleri
Arm, isteyenler için tam özellikli yonga tasarımlarının lisansını da alıyor. Şirket, son yıllarda bu işi önemli ölçüde genişletti.

Ancak Apple ve Qualcomm’un yeni satın aldığı Nuvia gibi bazı şirketler kendi Arm tasarımlarını yaratmayı tercih ediyor. Buradaki fikir, genel olarak sıradan Arm ile çalışan cihazlardan daha yüksek performansa sahip çipler üretmektir; bu, Apple’ın A serisi iPhone ve iPad çipleri ile ulaştığı bir hedeftir.

Qualcomm, Arm’ın şirket içi tasarımlarının yeterince hızlı olmadığı sonucuna vardı. Yakın tarihli bir röportajda Amon, “Arm yol haritası, yeni nesil bilgi işlem cihazları için CPU performansında lider olmamıza izin vermiyor” dedi.

Kolun kalesi, pil ömrünü korumanın çok önemli olduğu telefonlar gibi güç açısından verimli cihazlardır. Ancak şirket, dizüstü bilgisayarlara ve veri merkezlerini paketleyen sunuculara doğru ilerliyor. Google, Amazon, Facebook ve Microsoft gibi şirketler, binlerce sunucu işlemcisi satın alıyor, ancak Arm, bunu kırmakta zorlandı. Haas, Neoverse tasarımlarının Amazon’un Graviton 2 işlemcileriyle bir yer edindiğini söyledi.

Haas, “Kazanmak için sunucu alanına çok fazla yatırım gerekiyor,” dedi. “Olmak istediğimiz yerde değiliz, ancak üç veya dört yıl öncesine göre çok daha iyi durumdayız.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Arm’ın Yeni Çip Mimarisi Güvenliği ve Hızı Arttıracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek:Windows 10’un bir sonraki büyük güncellemesi, gecikmiş tek bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör