Küresel Çip Kıtlığı Ev Aletleri Üretimini Etkiliyor

blank
Küresel Çip Kıtlığı Ev Aletleri Üretimini Etkiliyor

İçerik: Küresel Çip Kıtlığı Ev Aletleri Üretimini Etkiliyor

Küresel Çip Kıtlığı Ev Aletleri Üretimini Etkiliyor:

Çin’deki Whirlpool Corp Başkanı Jason Ai’ye göre, araba şirketlerinde üretim hatlarını sarsan ve cihaz üreticilerinin stoklarını sıkıştıran küresel bir cips kıtlığı, şimdi ev aletleri üreticilerinin talebi karşılayamaması anlamına geliyor. Ai, Şanghay’da Reuters’e verdiği demeçte, dünyanın en büyük beyaz eşya firmalarından biri olan ABD merkezli şirketin, Çin’den Avrupa ve ABD’ye yaptığı ihracatta bazı aylarda yüzde 25’e varan oranlarda geride kaldığını söyledi.

“Bir yandan ev aletleri için iç talebi karşılamalıyız, diğer yandan ihracat siparişlerinde bir patlama ile karşı karşıyayız. Cipsler söz konusu olduğunda, Çin’deki bizler için bu kaçınılmazdı.”

Şirket, mikrodalgalar, buzdolapları ve çamaşır makineleri dahil olmak üzere ürünlerinin yarısından fazlasına güç sağlayan yeterli mikro denetleyiciyi, basit işlemcileri güvence altına almak için mücadele etti.

Yonga kıtlığı, Qualcomm Inc gibi bir dizi üst düzey tedarikçiyi etkilemiş olsa da, arabalarda kullanılan güç yönetimi yongaları gibi olgun teknolojiler için ortaya çıktı ve en şiddetli olmaya devam ediyor.

Aralık ayı sonlarında ciddi bir şekilde başlayan yonga kıtlığı, kısmen otomobil üreticilerinin talebi yanlış hesaplaması ve akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar satışlarının salgın kaynaklı satışlarının artmasıyla ortaya çıktı. General Motors da dahil olmak üzere otomobil üreticilerini üretimi kısmaya zorladı ve Xiaomi Corp. gibi akıllı telefon üreticileri için maliyetleri artırdı.

Ve ürünlerinde çip kullanan her şirket, stoklarını desteklemek için panik satın alırken, kıtlık sadece Whirlpool’u değil, diğer cihaz üreticilerini de kör etti.
26.000’den fazla çalışanı olan Çinli bir beyaz eşya üreticisi Hangzhou Robam Appliances Co Ltd, yeterli mikrodenetleyici sağlayamadığı için yeni bir yüksek kaliteli soba havalandırmasının piyasaya sürülmesini dört ay ertelemek zorunda kaldı.

Robam pazarlama direktörü Dan Ye, “Ürünlerimizin çoğu akıllı ev kullanımı için zaten optimize edilmiş durumda, bu yüzden elbette çok fazla cipe ihtiyacımız var,” dedi.

Şirketin, Çin’den yonga tedarik etmeyi denizaşırı ülkelerden daha kolay bulduğunu ve gelecekteki tedarikleri yeniden değerlendirmesini istediğini sözlerine ekledi.

“Ürünlerimizde kullandığımız cipsler en son teknoloji değil. Yerli cipsler ihtiyaçlarımızı tamamen karşılayabilir.”

Zaten acımasız beyaz eşya firmalarının kar marjları, kıtlık nedeniyle daha da daralmaktadır.
Çin’deki Sichuan Changhong Electric Co Ltd’nin planlama departmanı müdürü Robin Rao, yoğun rekabet ve yavaşlayan emlak piyasası ile birlikte cihazlar için uzun yenileme döngülerinin uzun süredir kar marjlarını düşük tuttuğunu söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Küresel Çip Kıtlığı Ev Aletleri Üretimini Etkiliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Rolls Royce Dünyanın En Büyük Uçak Motorunu Üretmeye Başladı

Rolls Royce Dünyanın En Büyük Uçak Motorunu Üretmeye Başladı: Rolls-Royce, önümüzdeki on yıllarda sürdürülebilir havacılığın …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör