Elon Musk, Çin’deki Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi

blank
Elon Musk, Çin'deki Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi

İçerik: Elon Musk, Çin’deki Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi

Elon Musk, Çin’deki Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi:

Tesla CEO’su Elon Musk, ülkenin ordusunun bu tür endişeler nedeniyle araçları yasakladığı yönündeki haberlere cevaben, şirketinin arabalarının Çin’de casusluk yapmak için asla kullanılmayacağını söyledi.

Hükümetin Devlet Konseyi’nin bir birimi tarafından düzenlenen yıllık bir konferans olan Çin Kalkınma Forumu’nda Cumartesi günü milyarder, “Herhangi bir bilgiyle çok gizli kalmamız için çok güçlü bir teşvik var” dedi. “Tesla, Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa, kapatılırız.”

Reuters ve Bloomberg konuşmadan sadece birkaç saat önce, Çin ordusunun Tesla araçlarının komplekslerine girmesini yasakladığını bildirdi ve gemide bulunan kameralarla ilgili endişelerini dile getirdi.
Ek olarak, The Wall Street Journal Cuma günü, hükümetin “askeri personelin ve devlete ait önemli şirketlerin çalışanlarının” ABD otomobil üreticisinin araçlarını sürmesini “kısıtladığını,” arabaların topladığı verilerin ulusal güvenlik sızıntılarının kaynağı olabileceğine dair endişeleri “öne sürdüğünü bildirdi.

“Ancak, yurtdışında faaliyet gösteren ve yatırım yapan herhangi bir kuruluş, ev sahibi ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine uymalıdır. Yabancı şirketler, yasa ve yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermek ve yatırım yapmak için Çin’e geldiği sürece, Çin sıcak ve açık bir tavır alır ve kendini adamıştır. bütün ülkelerdeki işletmeler için daha iyi bir iş ortamı yaratmak. “dedi.

Cumartesi günü görüntülü görüşme yoluyla konuşan Musk, tartışmayı geçen yıl TikTok’u rahatsız eden bir şirkete benzetti, “güven” almadığını söylediği bir şirket. ByteDance’e ait uygulama, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde iddia edilen ulusal güvenlik gerekçesiyle potansiyel bir yasakla karşı karşıya kaldı.

Musk, “ABD TikTok’u kapatmak istedi. Neyse ki olmadı,” dedi. “Pek çok insan TikTok hakkında endişeliydi. Ancak bu tür endişelerin gereksiz olduğunu düşünüyorum ve ondan ders almalıyız.”

Tesla, özellikle Şangay Gigafactory’sini inşa ettikten sonra, son yıllarda Çin’de büyük bir sıçrama yaptı. 2019’da şirket, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki varlığını güçlendirmek için orada otomobiller üretmeye başladı ve Musk bile fabrikayı “gelecekteki büyüme için şablon” olarak adlandırdı.

Şirket, o zamanlar alışılmadık olan projenin tam kontrolünü elinde tutmayı başardı. Ve son yıllarda güçlü bir hükümet desteği aldı.
Ancak Amerikan otomobil üreticisi, son zamanlarda düzenleyicilerden de incelemeler aldı ve bazı gözlemcileri, yetkililerle olan özel ilişkisinin bitip bitmediğini merak etmeye yöneltti. Geçtiğimiz ay Tesla, Çinli yetkililer tarafından

Şangay yapımı arabalarının kalitesiyle ilgili sorularla yüzleşmek için çağrıldı.
The South China Morning Post’un Cumartesi günü anonim bir kaynağa atıfta bulunduğu bir habere göre, Çinli liderler şirketin araçları hakkında “çok endişeli” hale geldiği için askeri yasak “birkaç hafta önce” çıkarıldı. Gazete, Musk’ın aynı kaynağı gerekçe göstererek gelecek ay Çin’i ziyaret edebileceğini ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk, Çin’deki Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör