Facebook, Güney Doğu Asya’da İnterneti Güçlendirecek

blank
Facebook, Güney Doğu Asya'da İnterneti Güçlendirecek

İçerik: Facebook, Güney Doğu Asya’da İnterneti Güçlendirecek

Facebook, Güney Doğu Asya’da İnterneti Güçlendirecek:

Facebook ve Google, Güney Doğu Asya’yı Kuzey Amerika’ya bağlamak için iki yeni deniz altı internet kablosu planlıyor. Bölgesel telekom şirketleriyle yapılan proje, Singapur ve Endonezya’ya daha hızlı internet sağlamayı hedefliyor.

Bu, Facebook’un ABD’yi benzer kablolarla Hong Kong’a bağlamak için üç projeyi geri çekmesinin ardından, hükümetin casusluk konusundaki endişelerinin ardından geldi. Kablolar, ilgili ulusal hükümetlerden yasal onay gerektirir.

Facebook başkan yardımcısı Kevin Salvadori, “Echo ve Bifrost adlı bu kablolar, Java Denizi’ni geçen yeni ve farklı bir rotadan geçen ilk iki kablo olacak ve Trans-Pasifik’teki toplam denizaltı kapasitesini yaklaşık% 70 artıracaklar,” ağ yatırımları, Reuters haber ajansına verdiği demeçte.

Facebook, kabloların Kuzey Amerika’yı Endonezya’nın ana bölgelerine doğrudan bağlayan ilk kişi olacağını ekledi. Echo, Google ve Endonezya telekom şirketi XL Axiata ortaklığıyla 2023 yılına kadar tamamlanacak. Bifrost’un bir yıl sonra tamamlanması planlanıyor.

İnternet kullanımı
Endonezya nüfusunun% 73’ünden fazlası İnternet kullansa da, çoğunluğu internete mobil veri yoluyla erişiyor.

Endonezya İnternet Sağlayıcıları Derneği tarafından 2020 yılında yapılan bir ankette,% 10’dan azı sabit hatlı geniş bant kullanıyor.

Facebook, geçtiğimiz yıl Endonezya’da 20 şehirde 3.000 km (1.8641 mil) fiber inşa edeceğini ve daha önceki bir anlaşmaya ek olarak halka açık kablosuz bağlantı noktaları geliştireceğini söyledi.

Salvadori, teknoloji devinin Pacific Light Cable Network (PLCN) üzerindeki çabalarına da devam edeceğini söyledi.

“İnsanların sahip olduğu tüm endişeleri karşılamak için ortaklar ve düzenleyicilerle birlikte çalışıyoruz ve bu kablonun değerli, üretken bir Trans-Pasifik kablosu olmasını dört gözle bekliyoruz” diye ekledi.

Önceki çabalar
Google’ın ana şirketi olan Facebook ve Alphabet tarafından finanse edilen PLCN, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan, Hong Kong ve Filipinler’i birbirine bağlamayı amaçlıyordu.

Bu planlar, Trump yönetimi tarafından dile getirilen ulusal güvenlik endişelerinin ardından geçen yıl geri çekildi, ancak Facebook hala üzerinde çalıştığını doğruladı.

Amazon ile San Francisco ile Hong Kong’u deniz altı kabloları aracılığıyla bağlamak için yapılan ayrı bir teklif de geçen yıl terk edilmişti.

Bu ayın başlarında, Hong Kong-Amerika projesi olarak bilinen başka bir plan da Facebook tarafından “ABD hükümetinin ABD ile Hong Kong arasındaki doğrudan iletişim bağlantılarıyla ilgili devam eden endişeleri” nedeniyle iptal edildi.

Facebook, ABD hükümetinin endişelerini karşılama planlarını “yeniden yapılandıracağını” söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Güney Doğu Asya’da İnterneti Güçlendirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör