Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor

blank
Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor

İçerik: Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor

Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor:

Amerika Birleşik Devletleri’nin COVID-19 aşılama kampanyasının başlamasından üç ay sonra, araştırmacılar, aşıların gerçek dünyada tıpkı onları test eden klinik deneylerde olduğu kadar iyi olduğunu gösteren verileri toplamaya başlıyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, aşıların yalnızca semptomlara karşı koruma sağlamadığını, aynı zamanda bir kişinin koronavirüs ile enfekte olma riskini de azalttığını, bu da sadece hastalığı önlemekle kalmayıp, virüsün yayılmasını da azaltacağını gösteriyor.

Moderna ve Pfizer / BioNTech aşılarının her ikisi de, büyük denemelerde insanları semptomatik COVID-19’a karşı korumada yaklaşık yüzde 95 etkiliydi. Halka dağıtıldıklarında aynı performans gösterecekleri asla garanti edilmedi. Araştırmacıların bir klinik araştırmada gerçek dünyayı yakından taklit etmek için gösterdikleri en iyi çabalara rağmen, bunlar hiçbir zaman tamamen aynı değildir. Denemeler için gönüllü olan kişi türleri bazen genel nüfusu temsil etmez. Hamile insanlar gibi belirli gruplar denemelere alınmadı. Doz uygulaması, toplu aşılama alanlarından daha kontrollü bir ortamda yapıldı.

Bu nedenle, bu aşıların klinik deneyler dışında insanları koruyan bir iş olduğunu görmek çok cesaret vericidir. Bu hafta Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19 aşılarının ön saflardaki çalışanları gerçek dünya ortamında enfeksiyonlara karşı ne kadar iyi koruyabileceğini kontrol etmek için tasarlanmış bir çalışmanın cesaret verici sonuçlarını açıkladı. 4.000’den az sağlık çalışanı ve ilk müdahale ekipleri virüsü kontrol etmek için 13 hafta boyunca haftada bir kez kendilerini temizlediler. İş yerinde düzenli olarak COVID-19’a maruz kalan bu grupta, iki aşı aşısı enfeksiyona karşı yüzde 90 etkiliydi. Tek bir doz da koruyucuydu; enfeksiyonların yüzde 80’ini önledi.

CDC’nin sonuçları, benzer şekilde iyi bulgulara sahip olan diğer araştırmalara dayanmaktadır. Aşılarla ilgili ilk gerçek dünya verileri, COVID-19 aşılama programına hızlı bir başlangıç yapan İsrail’den geldi. Şubat ayındaki bir çalışmada, Pfizer / BioNTech aşıları ile aşılanmış yaklaşık 600.000 kişi ile aşılanmamış 600.000 kişi karşılaştırıldı. İkinci dozdan bir hafta sonra semptomatik COVID-19’a karşı yüzde 94 etkili olduğunu buldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk veriler, uzun süreli bakım tesislerinde yaşayan kişilerden ve aynı zamanda ABD’de aşı olan ilk kişiler olan sağlık çalışanlarından geldi.

Uzun süreli bakım tesislerine yakından bakmak, araştırmacılar için özellikle önemliydi çünkü içlerinde yaşayan insanlar yaşlı ve COVID-19’a karşı çok savunmasız. Ayrıca aşılar bazen yaşlı yetişkinlerde de işe yaramaz. Bu nedenle, Mart ayındaki bir CDC raporuna göre, Connecticut’taki iki uzun süreli bakım tesisinde, Pfizer / BioNTech aşısının yalnızca bir dozunun koronavirüs enfeksiyonuna karşı yüzde 63 etkili olduğunu görmek iyi bir haberdi. Başka bir çalışma, muhtemelen tüm uzun süreli bakım tesisi sakinleri ve sağlık çalışanları olmak üzere Aralık 2020 ile Şubat 2021 arasında aşılanan Mayo Clinic hastalarından oluşan bir grupta, aşıların koronavirüs enfeksiyonlarına karşı yüzde 88 etkili olduğunu buldu.

Dünyanın dört bir yanındaki aşılama kampanyaları devam ederken, araştırmacılar veri toplamaya ve bunların farklı gruplardaki etkinliklerini izlemeye devam edecek. Hala cevaplanmamış sorular var – uzmanlar hala mevcut aşıların birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını, korumanın ne kadar sürdüğünü ve örneğin bağışıklığı zayıflamış insanlarda ne kadar iyi çalıştığını bilmek istiyorlar.

Ancak şu ana kadar yaptığımız çalışmalar, COVID-19 aşılarının işe yaradığına ve son derece iyi çalıştığına dair erken sinyaller. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşmakta olan dördüncü koronavirüs dalgalanmasını durdurmayı daha da önemli hale getiriyor: şimdi ne kadar çok insan güvende kalırsa, hayat kurtaran aşılardan o kadar çok yararlanıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı

Burun Spreyi Şeklinde Covid-19 Aşısı Klinik Denemelere Başladı: Haihua Biological şirketi tarafından bağımsız olarak geliştirilen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör