SpaceX Starship SN11 Roketi Yine Başarısız Oldu

blank
SpaceX Starship SN11 Roketi Yine Başarısız Oldu

İçerik: SpaceX Starship SN11 Roketi Yine Başarısız Oldu

SpaceX Starship SN11 Roketi Yine Başarısız Oldu:

SpaceX, Boca Chica, Teksas’tan yapılan bir testin başlatılmasının ardından Salı günü vidasız bir SpaceX Starship prototip roketinin güvenli bir şekilde inemediğini ve mühendislerin araştırdığını söyledi.

SpaceX mühendisi John Insprucker, roketin uçuş testinin bir web yayın videosunda, “Araçtaki tüm verileri kaybetmiş görünüyoruz,” dedi. “Ne olduğunu takımdan öğrenmemiz gerekecek.”

Web yayını görünümü sis nedeniyle engellenerek aracın inişini görmeyi zorlaştırıyordu. Uzay aracından çıkan enkaz, iniş yerinden beş mil (sekiz km) uzağa dağılmış halde bulundu.

Yıldız Gemisi, milyarder girişimci Elon Musk’ın özel uzay şirketi tarafından Ay ve Mars’a gelecekteki görevlerde insan ve 100 ton kargo taşımak için geliştirilen ağır kaldırma roketi için bir dizi prototipten biriydi.

Süper ağır birinci kademe güçlendiricisi dahil 394 fit (120 metre) yükseklikte duracak olan tam Starship roketi, SpaceX’in yeni nesil tamamen yeniden kullanılabilir fırlatma aracıdır – Musk’ın insan uzay yolculuğunu daha uygun fiyatlı ve rutin hale getirme hedeflerinin merkezi .

Yıl sonu için ilk yörüngesel Starship uçuşu planlanıyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın da başında bulunan Musk, 2023’te Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı Yıldız Gemisi ile ayın etrafında uçurmayı planladığını söyledi.

Starships SN8 ve SN9 daha önce test çalışmaları sırasında iniş sırasında patladılar. SN10, bu ayın başlarında dik bir iniş gerçekleştirdi, ancak daha sonra inişten yaklaşık sekiz dakika sonra alevler içinde kaldı.

Musk, SN11’in test uçuşundan sonra Salı günü tweet attı. “İniş yanması başladıktan kısa bir süre sonra önemli bir şey oldu. Bitleri bugün daha sonra inceleyebilirsek, bunun ne olduğunu bilmeliyiz.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Starship SN11 Roketi Yine Başarısız Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi

NASA, En Az 100 Yıl Boyunca Dünya’ya Asteroid Çarpmayacak Dedi: Biri Bruce Willis’e rahatlayabileceğini söylesin. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör